Targaryen Kralları – Aegon I

 

        Fatih Aegon, Yüce Septon tarafından taçlandırılırken

 

AEGON I

Aegon Targaryen, Bu İsimle Anılan İlk Kral, Demir Taht’ın ilk sahibi, Targaryen Hanesi Lordu.

Aegon Targaryen geniş omuzlu, uzun ve güçlü görünen biriydi. Mor gözlere ve gri-altın rengi karışımı saçlara sahipti. Fetih boyunca savaşlarında pullu siyah bir zırh giydi ve yanında Valyria çeliğinden olan kılıcı Karaalev’i götürdü.  Tacı kare şeklinde kesilmiş yakutlarla döşeli, sade, Valyria çeliğinden dövülmüş bir halkaydı.

Aegon çoğu zaman bir bilmeceydi.  Tek arkadaşı Orys Baratheon olan yalnız bir adamdı. Harika bir savaşçıydı ama ejderhasını sadece savaşlar ya da geziler için kullandı, turnuvalara asla katılmadı. Kız kardeşlerine bağlıydı, yönetimi ona ihtiyaç duyulduğu zamanlar dışında kardeşlerine bırakırdı. Kendisine karşı gelenlere karşı sert, onunla birlikte olanlara karşı ise oldukça yumuşaktı.

 Yaşamı

Fatih Aegon, FÖ* 27’de Ejderhakayası’nda dünyaya geldi. Valaena ve Aerion Targaryen’in üç çocuğundan erkek olan tek çocuktu. Ablası Visenya kardeşi ise Rhaenys Targaryen’di. Targaryenler’de aile içi evlilik yaygındı. Tek eş almak yerine Aegon iki kız kardeşini birden eşi olarak seçti. Ejderhası ise diyarın gördüğü en büyük ejderhalardan biri olan Kara Dehşet Balerion’du. Aegon, Volantisliler’in kendilerini Valyria’dan kalanların gerçek hakimi olduklarını düşünüp Valyria’ya saldırdığı Kan Çağı’nın ikinci yarısında dünyaya geldi. Diğer Özgür Şehirler Volantis’e karşı ayaklandı. Tyrosh ve Pentos Valyria’ya karşı Aegon’un yardımını istedi ve Aegon ejderhası Balerion’un sırtında Pentos Prensi’yle ve şehir ustalarıyla konuşmaya gitti. Aegon daha sonra şehre saldırmaya kalkışan bir Volantis filosunu yaktığı Lys’e uçtu. Hemen sonra Ejderhakayası’na döndü.

Fetih

Kan Çağı son bulduğunda Aegon ilgisini Westeros’a yöneltti. Daha önceden Eskişehir’deki Hisar’ı ziyaret etmişti ve kardeşi Visenya ile de Menzil Krallığı’ndaki Arbor’u. Kaya Krallığı’ndaki Lannisport’u da ziyaret etmiş olma olasılığı var. Üzerine Westeros’un haritası boyanmış, Yedi Krallık şeklinde büyükçe tahta bir masası vardı. İsmi Boyalı Masa’ydı. Aegon Yedi yerine tek krallık düşlediğinden üzerine hiçbir sınır çizilmemişti.

Fırtına Kralı Argilac Durrandon, tek kızı Prenses Argilla ile evlenmesi için Aegon’a bir teklif götürdü. Tanrı Gözü’nün doğusundaki tüm toprakları ve Üç Dişli Mızrak ile Karasu arasında kalan toprakları da çeyiz olarak teklif etti. Bu topraklar Argilac’ın değildi ama Argilac kendi krallığı ile Harren Hoare’ninki arasında bir tampon oluşturmak istiyordu. Aegon, üçüncü bir eşe ihtiyacı olmadığını belirtip bu teklifi geri çevirdi. Ama bu topraklar karşısında Argilla ile evlenmesi için piç kardeşi Orys Baratheon’u aday gösterdi. Argilac aşağılanmıştı, bu yüzden Aegon’un elçisinin ellerini kestirdi ve Aegon’un danışmanlarını topladığı Ejderhakayası’na gönderdi. Altı günlük bir görüşmeden sonra Aegon, diyardaki her lorda Taht’a talip olduğunu bildiren 40 kuzgun yolladı.

Aegon ordusunu Aegonkalesi’ni inşa ettirdiği Karasu’ya, Batıdiyar’ın doğusuna indirdi. Rosby ve Stokeworth haneleri hemen teslim oldu. Mooton ve Darklyn haneleri de ilk çarpışmada mağlup edildi. Aegon, Visenya ve Rhaenys ejderhaları Balerion, Vhagar ve Meraxes’in de yardımıyla Batıdiyar’ın yedi krallığından altısına diz çöktürdü. Yalnızca Dorne alınamamıştı. Aegon, nehir topraklarını Demir Adalar’dan ayrı bir bölge olarak ilan etti ve yönetimini Tully Hanesi’ne verdi.

Aegon, hükmüne başladığı tarihi Eskişehir’de Yüce Septon tarafından taçlandırıldığı gün olarak seçti. Diyarı Eskişehir ya da Ejderhakayası’ndan yönetmek yerine Aegonkalesi etrafında büyüyen Kral Toprakları’ndan yönetme kararı aldı. Yendiği düşmanlarından topladığı kılıçları eritti ve Demir Taht’ı dövdürttü. Aegon Kral Eli makamı ile birlikte küçük konseyi de oluşturdu. İlk Kral Eli Orys Baratheon’du.

FS* 2’de Aegon yönünü Demir Adalar’a çevirdi. Demirdoğumlular adanın yönetimi için 2 yıldan fazladır çarpışıyordu. Aegon Balerion’la birlikte Büyük Wyk’e indi. Yanlarında taliplerle anlaşmak için savaş donanması getirdi. Qhorin Volmark’ı kendi elleriyle öldürdü. Rahip-kral Lodos ise denize girip kendini boğdu. Kalanlar hemen diz çöktüler. Aegon demirdoğumluların Nehirova Tullyleri’ne  ya da Casterly Lannisterları’na bağlı olma önerilerini kabul etmedi. Bunun yerine onlara kendi lord savunucularını seçme özgürlüğünü verdi. Demirdoğumlular kendilerini yönetmesi için Vickon Greyjoy’u seçti.

Birinci Dorne Savaşı

Aegon FS* 4’te dikkatini tekrar Dorne’a yöneltti. Kral  Fetih‘i tamamlamak için yeni bir savaş başlattı. Birinci Dorne Savaşı 9 yıl sürdü ve arkasında birçok ölü ve trajedi bıraktı. Bu trajedilerden biri Aegon’un arkadaşı ve El’i Orys Baratheon’un ele geçirilmesiydi. Orys 2 yıllık esaretinden geriye kılıç eli olmadan döndü. Elini onu esir alan adam kesmişti. Aegon intikamını almak için ejerhalarını Dornelu lordların kalelerine saldı.  Ama en büyük kaybı gözüne bir ok isabet eden Meraxes’le birlikte gökyüzünden düşüp ölen kardeşi Rhaenys’ti. Ejderhanın Gazabı olarak bilinen sonraki 2 yılda Aegon’un öfkesi sınır tanımadı.

Aegon ve Visenya Dornelu lordların başlarına ödül koydu. Dornelular da karşılık olarak Targaryenler’in başına ödül koydular. Aegon ve Visenya Kral’ın Şehri sokaklarında saldırıya uğradı, eğer Visenya ve kılıcı Kara Kızkardeş olmasaydı ölebilirlerdi de.  Aegon bu saldırıdan sonra Kral Muhafızları’nı kurdu ve Visenya da bu muhafızları kendi seçti. Birinci Dorne Savaşı FS 13’te bitti. Dorne Prensi Nymor Martell’in kızı Deria Martell yaptığı bir ziyarette ejderha Meraxes’in kafatasıyla bir mektup getirdi. Mektubu okuyan Aegon ejderhasıyla birlikte Ejderhakayası’na uçtu. Ertesi gün geri geldi ve Dorne ile barış ilan etti.

                   Aegon ejderhası Balerion’un sırtında

 Aegon’un kalan yılları barış içinde geçti. Diyar ve Yedi İnancı’yla ona karşı gelmemeleri için iyi ilişkiler kurdu. Visenya Tepesi’ne ve Rhaenys Tepesi’ne birer sept yaptırdı. Kral’ın Şehri’nin duvarları yoktu çünkü Targaryenler ejderhaların olduğu bir şehre kimsenin saldırmayacağını düşünüyordu. Ama daha sonra her zaman şehirde olamayacaklarına karar verdiler ve bir duvar yaptırdılar. Kral’ın Şehri’nin duvarlarına FS 20’de başlandı ve inşaat FS 26’da bitti. Daha sonra Aegon, Aegonkalesi’nin bir krala uygun olmadığını düşündü ve burayı tamamen söktürdü. Aegon ailesini ve maiyetini, daha sonra Kızıl Kale olarak anılacak yerin inşasını yönetirken Ejderhakayası’na götürdü. İnşaatın başında Visenya vardı.

Ejder’in Oğulları

Aegon’un ilk oğlu Aenys, FS 7’de Rhaenys’ten dünyaya geldi. Aenys hastalıklı bir çocuktu, annesinin FS 10’daki ölümü onu paramparça etti. Bazıları çocuğun yaşamayacağını, bazıları ise çocuğun bir şarkıcıdan olduğunu bile söyledi. Ama bu söylentiler, çocuk kendine ejderha olarak Çabukgümüş’ü seçince ve sağlığı da iyiye gidince söndü. Visenya ise o sıralarda hamile değildi. Kısır olduğu düşünüldü ve krala yeni bir eş alması söylendi ama kral bunu reddetti. FS 12’de Visenya, Aegon’un ikinci oğlu Maegor’u dünyaya getirdi.

Aegon, Aenys’i Kral’ın Şehri’nde yetiştirdi ve  kılıcı Karaalev’le talim yapmasına izin verdi. Aenys, kız kardeşi olmadığından kuzeni Alyssa Velaryon ile evlendi. 6 çocukları oldu. Beşi Aegon hayattayken dünyaya geldi.

Ölümü

FS 33’te Aegon  krallık üzerinde son gezilerini yapıyordu. Son gezisi Kışyarı’naydı. Ondan sonra bu işi Aenys ve oğulları devraldı. Kral FS 37’de, 64 yaşında, Boyalı Masa’da torunları Aegon ve Viserys’e Fetih‘i anlatırken felç geçirip öldü. Aegon Ejderhakayası’nda yakıldı, cenaze ateşini Vhagar yaktı.

Aegon’un hükmünün çoğunlukla barış içinde geçmesine rağmen, kaybettikleri sevdiklerinin yasını tutanlar ve Targaryenler’den nefret edenler intikam istediler. Bu istek Aegon’un oğulları Aenys ve Maegor’un hükümlerinin savaş ve kaos içinde geçmesine sebep oldu.

 

”Bugünden sonra Batıdiyar’da sadece bir kral olacak.” – Aegon I

”Bir kral asla rahat oturmamalı.” – Aegon I

”Güneş battığında soyundan tek bir kişi bile kalmayacak.” – Aegon’dan Hoare’ye.

 

*FÖ= Fetih’ten önce

*FS= Fetih’ten sonra

Furkan Bilal Çimşir
Furkan Bilal Çimşir
birth-->early life-->depression-->internet obsession-->rise&fall

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar