Alt Kültürün Çocukları

Sebebi nedir bilinmez. Yetiştiğimiz şehir, ortam, mahalle ya da aile. Bu konu da hangisinin payı var, hangisi daha etkili bilmiyoruz ama hayatta aynı yollardan geçen, aynı kültürlerden, aynı sanattan, ortak zevklere sahip insanların ortak paydaları olmakta. Gözlemlerimden yola çıkarak keşfetmiş olduğum bu durum bir rastlantı da olabilir veya benim kendime inandırdığım bir denk gelmişlik de… Çocukluğunu 90’lar sonu 2000’ler başındaki çizgi filmleri ile geçirmiş, Aslan Kral’ı ağlayarak izlemiş, koltuk tepelerinde Spider-Man olmuş, pazardan ok alıp “Legolascılık” oynayan neslin ortak bir paydası olmakta.

Buna marjinallik mi denir yoksa başka bir ad mı bilmiyorum ama popüler olmayanı sevmek durumu garip ve hoş bir durum. Benim içerisinde olduğum ve aynı zevklere sahip insanlarında içerisinde olduğunu düşündüğüm bir durum. Pek tanınmayan ve sizin çok sevdiğiniz sanki size hasmış gibi hissettiğiniz film, kitap, müziklerin popüler olmasını istemez size ait olmasını istersiniz. Benim burada “Alt Kültür” başlığı ile somutlaştırdığım kavram şu, okuyucu, izleyici ve dinleyici kitlenin çoğunluğunun beğendiğini değil de fazla bilinmeyen, popüler olmayan, özgün ürünlerden hoşlanmak durumu. Örneğin bir edebiyat metni olan romanların diğerlerine göre az popüler olan fantastik türünü sevmek, bu fantastik romanların arasında Ravenloft’u, Unutulmuş Diyarlar’ı sevmek gibi.

Bir başka örnek: Pop gibi çoğunluğun kabul ettiği ve toplumum çoğunluk kitlesini temsil eden müzik türü yerine, toplumun az ve dışlanmış kısmına hitap eden aynı zamanda toplumu, sistemi eleştiren müzik türleri olan Rap’i, Metal’i tercih eden kişiler olmak da alt kültürün bir evladı olmamıza örnek bence. Aynı örneklerin film olan versiyonunu da yapacaktım ama buna gerek olmadığını biliyorum çünkü bu tarz okuyan, bu tarz dinleyen insanlar aynı zamanda ortak bir film zevkine sahip olmuşlardır. Kafalarınızın içinde aynı film sahnelerinin döndüğünü tahmin edebiliyorum.

Bu kısım biraz ilginç olacak ama gözlemlerimden yola çıkarak bu durumun kişilerin siyasi görüşlerine de etkisi olduğunu düşünmekteyim. Tabii ki de dediklerimin bir kesinliği yok ve kanıtlanamaz.

“Bu dahil bütün genellemeler yanlıştır.” -Friedrich Nietzsche

Gözlemlerimden yola çıkarak Yüzüklerin Efendisi veya Game of Thrones seven, hayranı olan, ilgi duyan insanların aynı zaman da siyasi fikirlerinde milliyetçilik, devletçilik gibi ideolojiler olduğunu gözlemlemekteyim. Bu yüzden anlaşabilmeleri ortak noktalar bulabilmeleri olağan. Aynı zamanda tam tersi şekil de Star Wars severlerin daha çok sosyalizm, işçi sınıfının yanında olma gibi fikirlere sahip olduklarını bu ideolojilere yatkınlıkları olduğunu gözlemlemekteyim.

Böyle olmasının sebebi nedir bilinmez ama edebiyatın fantastiği, müziğin metali, fikirlerin uç noktalarını tercih eden ve bunlara sahip insanların “Alt Kültürün Çocukları” olduğunu düşünmekteyim ve bu başlık altında toplamaktayım…

Nevzat Uluca
Nevzat Uluca
Master of Past and Present

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar