Bethesda’ya Tokat Gibi Bir Oyun: The Outer Worlds

0
21

Bu yıl düzenlenen Game Awards’da bir çok oyun tanıtıldı. Far Cry New Dawn, Mortal Kombat 11 gibi oyunlar oldukça ilgi görmesine rağmen bir oyun var ki RYO aşıklarının kalbini titretti, boğazlarını düğümledi. Obsidian’in yepyeni, pırıl pırıl olan oyunu The Outer Worlds’den bahsediyorum elbette! Hepimizin beklediği gibi çuvallayan Fallout 76’nın ardından, Fallout’un orijinal yapımcısı Obsidian’in duyurusu tüm RYO severlere (inkar etmeyeceğim, ben dahil) bir merhem gibi geldi.

PCGamer’da yayınlanmış bir haber sayesinde oyunla ilgili bir çok detayı da öğrenmiş olduk. Üstüne üstlük, hepsi o kadar heyecanlandırıcı detaylar ki! Gelin bir göz atalım;

  • The Outer Worlds’te görevleri bitirmenin bir çok yolu olacak. Dilerseniz diplomatik bir şekilde konuşarak, anlaşarak, ahlaka uygun bir şekilde görevi bitirebilir, dilerseniz önünüze çıkanı tokatlayarak bitirebilirsiniz. 
  • Tıpkı ilk Fallout oyunlarında olduğu gibi oyun hem karamsar, hem ciddi hemde mizahı içine katan bir atmosfere sahip olacak.
  • Oyunda iki tane gezegen var olacak, bir tanesi kolonileştirilmiş ve medeniyetin hat safhada olduğu bir gezegen, öbürü ise vahşi hayvanların ve uzaylıların cirit attığı bir gezegen olacak. Ayrıca kendimize ait bir uzay gemimiz olacak ve bu gemi sayesinde gezegenler arasında gidip gelebilirken aynı zamanda yoldaşlarımızla da konuşup, onlar hakkında görevler de yapabileceğiz.
  • Çatışmalar gerçek zamanlı olacak ve rakibinizi başından vurursanız, bölüm sonu canavarı olmasına bakmaksızın tek vuruşta öldürülebilecek. Fakat rol yapmayı sevenler için Fallout’ta ki VATS’a benzeyen bir sistem de bulunacak.
  • Oyunda “fobi” sistemi olacak. Bu sistem sayesinde karakterimiz oyun içinde yaşadığı travmalar sonrasında çeşitli fobilere sahip olabilecek. Örneğin bir grup robo-köpek tarafından saldırıya uğrarsak karakterimizin robo-köpek fobisi olabilecek. Fobi sınırımız üç fakat daha üstün zorluk seviyelerinde bu sayı beşe kadar çıkabiliyor.
  • Karakterimiz seslendirilmeyecek ve oyun sadece birinci şahıs açısından oynanacak. Fakat buna rağmen çok detaylı bir karakter yaratım ekranı olacak ve karakterimizi envanter ekranında görebileceğiz.
  • Diyaloglar metin tabanlı gerçekleştirilecek ve karizma gibi yetenekler karşımızdakini ikna etmekte etkili olacak. Hayır deme seçeneğinin yanı sıra kötülük yapma şansımız da olacak.
  • Yoldaşlarımız verdiğimiz kararları desteklemezse veya hoşlarına gitmezse ekipten ayrılabilecek ya da gemiye dönebilecekler. Daha sonra onları yaptığımız şeyin doğru olduğu konusunda ikna etme şansımız olacak. Ama oyunda romantizm seçeneği bulunmayacak.
  • The Outer Worlds’te altı ayrı karakter özelliği bulunacak (güç, zekâ, sağlık vb). Ek olarak sonradan edinebileceğimiz perk’lerimiz de olacak.
  • Embesil bir karakterle oynamak mümkün olacak. Diğer karakterlerin ve yoldaşlarımızın diyalogları da buna göre şekillenecek.

Unreal Engine 4 ile geliştirilen bu oyunun 2019’ta çıkması planlanıyor. Steam sayfası ise şimdiden çıkmış durumda. Obsidian, Bethesda’ya bu oyun ile birlikte çok sert bir tokat atmış gibi gözüküyor. Biz de birazcık bekleyeceğiz gibi gözüküyor.