Bir Efsanenin Dizi Hâli: HANNIBAL

Bir çoğumuz Kuzuların Sessizliği filmini biliriz ve filmi izleyenler Hannibal Lecter karakterinin efsanesini bilir.Zeki bir seri katil, üstelik bir de yamyam! İşte bu karakter üzerinden yapılan bu dizi, Bryan Fuller tarafından geliştirildikten sonra gerilim dizileri tarihin de büyük bir isim haline gelmiştir. Imbd’de 8.6 ve Rotten tomatoes’da %89 oranla puan alan bu dizinin karakterleri Thomas Harris’in Red Dragon adlı kitabından uyarlanmıştır. 4 Nisan 2013’te NBC’de yayına başlayan bu dizinin 2. sezonunun, 30 Mayıs 2013’te, 2014 yılında devam edeceğini haberini aldık. Dizi Türkiye’de CNBC-e kanalında 8 Eylül 2013’te yayına girdi. Dizinin yapımcılığını üstlenen Amazon Prime dizinin 4. sezonunun olmayacağını bildirdi. Dolayısıyla dizi 3. sezon 13. bölüm ile finalini yaptı. Peki nedir bu dizinin konusu? Hemen anlatalım.

Özel ajan Will Graham’i oynayan Hugh Dancy abi, FBI ile birlikte bir seri katilin peşindedir. Will karakterinin kendine özgü bir düşünme tarzı vardır. Yakalayacağı seri katiller ile empati kurabilen bu abimiz, onların nasıl suç işlediklerini anlayabiliyor ve buna göre FBI’da ki abilere suçlu profili çıkartıyor. Ancak yakalamaya çalıştığı son katilin zihni Will için bile oldukça karmaşık bir yapıya sahip olunca, Mads Mikkelsen abiden, yani psikiyatri okumuş olan Dr. Hannibal Lecter’dan yardım ister. Dahi doktorun uzmanlığı ile güçlenen Will, asıl katilin Hannibal olduğunu bilmeden onunla ortak iş yapmaya başlar (dizide seyirciye Hannibal’ın katil olduğunu belirten sahneler var). Hatta bu ikilinin yakalayamayacağı bir katilin olmadığı düşünülür. Tabii ki bu düşünce, gerçekler ortaya çıkınca değişir.

Benim kişisel fikrim, polisiye ve gerilim hayranı olan herkes bu diziyi izlemeli. Bu dizi kesinlikle sizin farklı açılardan bakmanızı sağlayacak, psikolojinizi gerilimi ile etkileyecek ve bir katilin gözünden, dünyaya bakmanızı sağlayacak. Bu yazımızdan da bu kadar. Sağlıcakla ve Hannibal’ın cömert yemekleri ile kalın. Bon appetit!

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar