Bitmemiş Öyküler Hakkında

Selamlar Ozanların Öyküleri takipçileri. Eminiz ki, herkes en az bir kere bu tamamlanmamış kitabı almak istemiştir. Koleksiyona bu son kitabı eklemeyi aklının ucundan geçirmiştir. Lakin kitaba bir açıp baktığında yüzü düşmüştür. Bunun nedeni kitabın tamamlanmamış öykülerden ve notlardan oluşmasıdır. Bu hikayeler aralarında bir bağ olmaksızın farklı bölümler halinde yayınlanmıştır. İşte biz de size içerikten pek bahsetmeden, okuyucuya spoiler olmasın diye, bu bölümleri ve kitabın yazım sistemini anlatacağız.

Öncelikle kitap dört ayrı bölüme ayrılmış. Bölüm ayırma işlemi çağlara göre yapılmış. Buna göre bölüm isimleri sırasıyla Birinci, İkinci, Üçüncü Çağ. Son bölüm ise çağlardan bağımsız olarak Dördüncü Bölüm olarak ayrılmış. En sonunda bir Dizin ve Orta Dünya Haritası da unutulmamış.

Birinci Bölüm, Birinci Çağ, kendi içinde iki kısma ayrılmış. Birinci kısım Tuor ve onun Gondolin’e gidişini, İkinci kısım daha sonra kitabı çıkacak Hurinin Çocuklarını anlatır. Kitapta özellikle hikaye Silmarillion’da yazmayan, Tolkien’in eksik notları üzerinden yazılmış, bilinen kısımlara pek girilmemiş. Her kısmın sonunda bilgi botlarıyla hikaye tamamlamış.

İkinci Bölüm, İkinci Çağ, daha çok Numenor adası ile ilgili bilgileri ve öyküleri içerir. İlk kısım Numenor Adası hakkında genel bir bilgi sunar bizlere. İkinci kısımda Numenor soyundan Aldarion ve Erendis anlatılır. Numenor ile ilgili son kısımda ise Numenor’un kralları kısaca anlatılır. Numenor’un bağımsız son bölümde ise Galadriel ve Celeborn üzerinden Lorien Krallığı ve çevre krallıklarla ilişki anlatılır. -Teleporno adını duyarsanız şaşırmayın. Celeborn o-

Çağlarla ilgili son bölümde, Üçüncü Çağ, daha çok Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit kitaplarında sorduğumuz ve cevabı olmayan noktaların cevapları var. İlk bölümde Ferah Çayırlar Felaketi anlatılmış Tolkien’in muhteşem sunumuyla. İkinci bölüm Rohan ve Gondor arasındaki dostluğu anlatıyor. Üçüncü kısımda Erebor seferinin perde arkası anlatılıyor. Dördüncü kısımda Yüzük’ün bulunması için iki tarafında çabaları ayrı ayrı anlatılıyor. Ve son kısımda İsen Sığlıkları Muharebeleri anlatılıyor.

Çağlardan ayrı tek bölüm üç kısımda ayrılmış. Druedain, İstari ve Palantiri adlı bu üç kısım da bölüm ismini hakkıyla anlatıyor. Sonuç olarak Tolkien evreni hakkında bilgi tamamlayabilmek için Dördüncü Bölüm’ün okunması şart.

Dizin kısmı kitapta bilmediğimiz kelimeleri tamamıyla anlatıyor. Sözlük görevi görüyor bir noktada. Harita kısmı klasik Orta Dünya haritasını önümüze seriyor.

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar