Bizim Niye Canımız Sıkılıyor?

Bizim niye canımız sıkılıyor?
Gerçekten tüm samimiyetimle bu soruyu soruyor ve cevap bekliyorum. Koca bir nesil olarak niye bu kadar çok canımız sıkılıyor?
Aklıma bir cevap geliyor, bir fısıltı halinde yayılıyor. Cevap 1999 yapımı bir filmden ve daha eski bir kitaptan, sistem dışı bir zihinden geliyor.
 
“Biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük, ama olmayacağız. Simdi bunu anlamaya başlıyoruz.” (Tyler Durden)
 
Filmden önce kitap sayfalarına Chuck Palahniuk tarafından yazılan bu iki cümle bana bir cevap sunuyor. Yetiyor mu Palahniuk? Hayır.
İçine doğduğumuz görsel kutu, sadece o, sadece orada dönen dünya ve ona kontrolsüz bağlanmamız mı bizi bu hale getiren ?
Kendi adıma düşünüyorum. Hiç bir zaman bir sinema tanrısı yada rock yıldızı olacağımı düşünmedim ama…
Evet bilirsiniz cümle ortalarında görülen amalar tüm anlamı değiştirir.
Bunları düşünmedim ama bir şekilde bu düzenin içinde bir yer düşledim. Sahne değil belki ama arkası. Büyük, korkutucu film setleri değil ama daha gerisi, bir yazı masası. Fikri düzeyde bir şekilde bunların içinde olacağımı düşündüm.
 
Zaman geçti, büyüdüm ve olamadım. İşin garibi olmak için çaba harcamamıştım zaten. Evet bir mutsuzluk var fakat kan kusmuyorum. Hayat akıyor ve kendimi öldürmüyorum.
 
Bu beni şuna çıkarıyor demek ki o kadar çok istememişim. Onlarsız da yaşayabiliyormuşum.
 
Yani belkide sadece o kadar çok bunları gördüm ki, başka bir seçenek olduğu silindi aklımdan. Şu an süren hayat başladığında ise bunun bir seçenek olduğunun farkına varamadım. Zorunluluk gibi geldi. Sanki diğerlerini çok istiyormuşum da onlar olmamış bu olmuş gibi. Oysa o işleri çok yapmak isteyenler bir şekilde yapıyorlar.
 
O işler zaten tarih boyunca sadece çok isteyenler, yapmazlarsa yaşayamayacaklar tarafından yapıldı ve yapılmaya devam edecek.
Ben çok istemediğime göre, neden aklım orada? Neden çok canım sıkılıyor?
 
Biz çok iğneler yemiş,çarkların çok ezdiği özü güzel çocuklar mıyız?
Yoksa sadece yeteneksiz ama özentisi yüksek sersemler mi?
Soruyorum sizlere.

Sercan Şen
Sercan Şen
Okuyoruz,düşünüyoruz,anlatıyoruz. Nasıl mı ? "Elementary, my dear Watson, elementary."

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar