Bright: Her Zaman Kafa Patlatmasak da Olur

Dün boş bir vaktimde oturup Netflixin yeni filmi Bright’ı tükettim. Fiil önemli zira oturup  izlemek ile tüketmek arasında Trump’ın Meksika sınırına çekmeyi planladığı duvar kadar belirgin bir çizgi var, film bir sanat eseri olmaktan ziyade  bir pazarlama ürünü niteliğinde -blockbusterların arasında ezilmeden yaşamaya çalıştığımız bugünün dünyasında bu durum elbet garip değil-.
Neye baktığımızı tanımladığımıza göre artık biraz daha “kutu içeriği” kısmına geçebiliriz çünkü filmde gerçekten çok beğendiğim şeyler vardı. Evet sene 2017 hatta 2018 olacak Netflix gibi bir darphaneden çıkan filmin güzel görünmesi kesinlikle şaşırtıcı bir olay değil fakat Bright’ın arkaplanlarında gördüğümüz grafitileri yapan kişiler her kimlerse ellerinden öpülesi insanlar. Özellikle opening credits bölümünde gördüğümüz “Elven Dark Lord” temalı çizimlere vuruldum, parası neyse veremeyebilirim ama rica ediyorum gelsinler bomboş bir duvar var odamda -sonuçta kiminin hayır duası-.
netflix bright graffiti ile ilgili görsel sonucu
  Senaryo kurgusu filmin tatsız kısmı; Tolkien Elflerini, Warcraft Orclarını ve bugünün insanlarını bir araya getirme fikri aslında o kadar da kötü değil hatta kurulan dünyayı takdir etmem gerekiyor çünkü gayet organik ve canlı duruyordu ve bu güzel dünyayı kullanmayıp hiç etmişler. Bright’ın kafa açma gibi bir amacı yok, güzel bir hikaye anlatıp gitmek üzerine yazılmış bir senaryo var, izlerken “Lame, totally lame, not cool” diye yakındığım yerler olsa da bitince “Eğlenceli filmmiş lan” derken budum kendimi. Yapacak daha iyi bir şeyiniz yoksa veya az kafa dağıtayım diyorsanız açıp izlemenizi öneririm.

Nihai olarak, sevdiğim şeyleri barındırmasından ötürü -film kendini böyle satıyor gerçi- yarım puan kanaat notu vererek 7/10 diyebiliriz film için.


Avatar
Berk Öktenhttp://derikaplidefter.wordpress.com
Antik Yunan boş beleş geyik tanrısı.

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar

1 YORUM