16 Kasım 1896’da Londra’da doğmuştur. West Downs Okulu ve Winchester Koleji’nde eğitim gördü. Ocak 1914’de Sandhurst Kraliyet Askeri Koleji’ne girdi ancak bir öğrenci aleyhine “karışık bir misilleme eylemi” nedeniyle Haziran ayında sınır dışı edildi. Büyük Savaş sırasında Batı Cephesinde savaştı. Savaşın geri kalan kısmını Savaş Gemileri Bakanlığı’ndaki ve Dışişleri Bürosundaki masa işlerinde geçirdi.

Askerliğini yaptıktan sonra, 1918-1924 yılları arasında Harrow’dan Parlamentoya seçilen çok genç bir üyeydi. İlk önce Muhafazakâr, daha sonra Bağımsız olarak, İşçi Partisine katıldı. 1926’da Smehtwick’den Çalışma Meclisi olarak parlamentoya geri döndü. 1929 yılında Diana Mitford isimli bir soyluyla evlendi. 1929-31 Çalışma Hükümetinde Lancaster Şansölyesi görevini yaptı. Potansiyel bir İş Başbakanı olarak görüldü, ancak hükümetin işsizlik politikaları ile anlaşmazlık nedeniyle istifa etti. Sonra Yeni Parti’yi kurdu. 1931’de Smethwick’teki yerini kaybetti. Yeni Parti 1932’de BUF (Britanya Faşistler Birliği) ile birleşti.

 

Cabble Caddesi Savaşı

1936’da Londra’nın doğu tarafında bulunan Cabble Caddesi’nde Britanya Faşistler Birliği, Oswlad Mosley’in önderliğinde yürüyüş düzenliyordu. Yahudiler, Anarşistler, Sosyalistler ve Komünist gruplar BUF’a karşı çıkarak saldırmaya başladı. Metropol polisi, arbedeyi önlemek için her iki tarafa da karşı çıktı. BUF’un asıl amacı, yürüyüş sonrası Yahudi mezarlarına Svastika çizmek hatta bazı mezarları yıkmaktı. Bu savaştan ötürü BUF popülerliğini kaybetti ve 1940’da yer alacak olan yasaklanmasına yol açtı. Savaş sonrası 150 kişi yaralanmış, 170 kişi de tutuklanmıştır.

Savaştan Sonra Mosley

Oswald Mosley, 1940’da hapse atılmış ve partisi yasaklanmıştır. 1943’de itibarını kaybetmiş birisi olarak serbest bırakılmıştır. 1951’de Fransa’ya gitmiştir. Karısından iki oğlu olmuştur ve ilk oğlu, Max Mosley, bir dönem boyunca FİA’nın başkanlığını yapmıştır.

Mosley 3 Aralık 1980’de 84 yaşında Orsay’daki evinde öldü ve cesedi Paris’te yakıldı. Orsay’daki gölete külleri dağılmıştır. Makaleleri Birmingham Üniversitesi Özel Koleksiyonlarında yer almaktadır.

”Bizimle birlikte savaşanlar şiddet, yanlış anlaşılma, ölüm gibi bir çok şeyle karşılaşacaklar. Karşılığında onlara sadece vatanlarının uzun ömrünü sağlayacaklarını vaat edebiliriz.”