Bilinenin aksine büyücülük dünyasında sadece Durmstrang, Beauxbatons ve Hogwarts yok, hatta onlarca okul var bu yazımızda onlardan bahsedeceğiz.

Castelobruxo Büyücülük Okulu

Castelobruxo Büyücülük Okulu Güney Amerikalı büyücüler tarafından Brezilya’da kurulmuştur. Bu okul Güney Amerika’da ki çoğu öğrenciyi kabul eder ancak nadiren de olsa başka ülkeden öğrenciler kabul ettiği olmuştur.

Castelobruxo tıpkı Hogwarts gibi eski bir okuldur. Okul ilk olarak Harry Potter ve Ateş Kadehinde geçti, Bill Weasley’nin bir arkadaşı, Bill’in değişim programı ile okula gelmesini istedi ama Weasley ailesi bu miktarı karşılayabilecek bir durumda değildi. Bu yüzden Bill okula gidemedi. Arkadaşı da ona bunun kırgınlığı ile lanetli bir şapka gönderdi.

Castelobruxo okulu genellikle Bitkibilim ve Sihirli Yaratıklar konusunda gelişmiş bir okuldu.

Öğrencileri parlak yeşil elbise giyerlerdi.

Ilvermorny Büyücülük Okulu

Ilvermorny Büyücülük Okulu, A.B.D.’nin Massachusetts eyaletinde kurulmuş büyücülük okuludur. Greylock dağında bulunur. Tıpkı Hogwarts gibi dört tane binaya ayrılmıştır. Bu okulda, yeni çıkan Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar filminden kişilerde eğitim görmüştür (Porpentina ve Queenie Goldstein).

Okul aslında ilk olarak Isolt Sayre ve James Steward’ın evi olarak kendileri tarafından yapılmıştır. Sonradan sebebi bilinmeyen bir şekilde okul olmuştur. Okul kurucularının anısına heykellerini okulun girişine dikmiştir.

 

Ilvermorny, Hogwarts gibi eski bir okul değildir. Hogwarts’tan tam 630 yıl sonra kurulmuştur, yani 1620’de. Bu taş çiftlik evi Isolt Sayre ve James Steward’ın üvey çocukları Chadwick ve Webster Boot’un Hogwarts’a gitme isteği ile okul haline dönüşmüştür. Çocuklarının Hogwarts’a gitmesini istemeyen ebeveynleri onlar için bu çiftlik evini bir büyücülük okuluna dönüştürdüler. Okul dört binaya ayrılmıştır bunlar;
Isolt Sayre – Horned Serpent
James Steward – Pukwudgie
Chadwick Boot – Thunderbird
Webster Boot – Wampus

Binalara seçimler bir oda da dört binayı temsil eden maskot heykeller tarafından yapılır. Heykeller bir büyü ile gelen öğrenciye doğru bir işaret yapar, nadiren diğer heykellerinde eş zamanlı hareket ettiği oluyordu, bu durumda öğrenci kendi seçimini yapıyordu.

Okul dünya çapında demokratik ve elitist yapısı ile tanınırdı. Aynı zamanda okulun kurucularından biri muggle idi.

Okul üniforması mavi ve kızıl renklerinden oluşuyordu.

Koldovstoretz Büyücülük Okulu

Adından da anlaşıldığı gibi Ruslar tarafından kurulmuş büyücülük okuludur. Quidditch’in farklı bir tür olarak oynandığı okuldur. Öğrenciler ağaçları tamamen kökünden koparıp düzenlemeden binerlerdi. Bu okulla ilgili olan başka bir bilgi de, burdan katılan bir öğrencinin Uluslararası Büyücülük İksir yarışmasını kazanmasıdır.

Mahoutokoro Büyücülük Okulu

Mahoutokoro Büyücülük Okulu, Japonya’nın Minami Iwo Jima volkanik dağının üzerinde bulunur. On bir büyücülük okulu arasında en az öğrencisi bulunan okuldur.

Okul o kadar eskidir ki antik okullar arasında adlandırılabilir. Okuldakiler başlarda Quidditch’in ne olduğunu bilmiyordu ve bunu çok farklı şekilde öğrendiler. Hogwarts’tan bir grup öğrenci süpürgelerinin üzerinde Dünya’nın tamamını gezerken Japon öğrenciler tarafından görüldüler ve böylece Japonlar Quidditch ile tanışmış oldular.

Öğrenciler yedi yaşında okul tarafından ailelerinden alınır ve on bir yaşına kadar okulda kalırlar.

Üniformaların renkleri tecrübeye göre değişmektedir. En başarılı öğrencinin üniforması altın renginde olur, Japon yasasını delmiş ve karanlık sanatlarla uğraşmış öğrencinin üniforması ise beyaz olur bu da Japonlar da büyük bir utanç kaynağıdır.

Uagadou Büyücülük Okulu

Uagadou Büyücülük Okulu, Ugandalı büyücüler tarafından kurulmuştur ve tüm Afrika’dan öğrenciler kabul etmektedir.

Okul Harry Potter’ın hikayesinden yaklaşık bin yıl önce kurulmuştur. Afrika’da ki çoğu büyücülük okulların arasından sıyrılıp uluslararası önemi olan tek okuldur. Bu okulun bilinen önemli iki mezunu vardır, bunlardan biri Uluslararası Büyücülük Konfederasyonu Başkanı Babajide Akingbade’dir. Diğeri ise Uluslararası İksir Şampiyonudur. Bu okuldaki büyücüler genellikle astronomi, simya ve dönüşüm konusunda çok başarılılardır.
Bu okula öğrenciler rüyada gönderilen mesajlarla alınırdı. Bu okulun üniforması hakkında bir bilgi yoktur.

Kaynakça

http://harrypotter.wikia.com/wiki/Main_Page