Kayanın aslanlarının kadim yerleşkesi Casterly Kayası,  şüphesiz Westeros’ta ki en önemli mekanlardan biri ve tarihi boyunca bir istisna dışında fethedilememiş bir kale, peki nedir bu istisna?

Efsaneye göre Lannister Hanesinin soyunun dayandığı ‘’Zeki Lann’’ isminde biri Kayayı bir önceki sahipleri olan Casterly Hanesini kalede hayaletler olduğuna inandırarak kovmuş ve kaleye yerleşmiş, ve bizim Lann gerçekten zeki olmalı ki kalenin adını değiştirmeyerek bir önceki sahiplerinin akıbetini herkese hatırlatmış.

Casterly Kayası, Lannis Limanı ve Günbatımı Denizi’ne yukarıdan bakan bir yere kurulmuştur. Kalenin altında Batı’nın en büyük altın madeni bulunur ki şu ünlü Lannister altınları buradan gelir ama son zamanlarda altın rezervinin tükendiği yönünde bazı söylentiler var.

Casterly Kaya’sında iki önemli yer var biri aslan ağzı. ‘’Aslan Ağzı’’ kalenin girişi ve mimari bakımdan da bir aslan ağzı şeklinde. İkinci yer ise Lannister atalarının ve akrabalarının gömülü olduğu ‘’Kahramanlar Salonu’’ -Stark’ların mahzen mezarları gibi düşün bu sadece biraz daha lüks versiyonu-.

Batı Toprakları’nın bu kadim yerleşkesi ile söyleyeceklerim şimdilik bu kadar yakın zamanda Westeros’un yerleşkeleri, coğrafyası, tarihi ve çeşitli teoriler ile karşınızda olacağım o zamana kadar her şey gönlünüzce olsun, seviliyorsunuz…