Cesur Yeni Dünya Dizi Oluyor

“…Elini savurdu ve sanki tüy gibi bir dokunuşla bir parça tozu silkelemiş gibiydi, bu toz da Harappa Uygarlığıydı, Keldani şehri Ur’du; örümcek ağlarıydı, Teb’di ve Babil’di, Knosos’tu ve Miken’di. Silkele, silkele, hani Odyseus nerede kaldı, Eyüp nerede? Yas Jüpiter ve Gotama nerede? İsa’ya ne oldu? Silkele; ya o Atina ve Roma denen, Kudüs vve Orta Krallık denen pislik zerreleri, hepsi yok oldular. Silkele; İtalya’nın bulunduğu yer boşaldı. Silkele, katedralleri silkele; Kral Lear ve Paskal’ın düşüncelerinim silkele.Silkele, Tutku’yu silkele, Requiem’i silkele Senfoni’yi silkele, silkele…”

Cesur Yeni Dünya, Sayfa 59

Distopik Edebiyatın en önemli eserlerinden biri sayılan, içinde yaşadığımız dünyanın önceden bir kehaneti olan, 1984’ün aksine “kötü adamların” da daha çok konuştuğu, Endüstriyel ve Hedonist cennette huzursuz olan insanların hikayesinin anlatıldığı Cesur Yeni Dünya’nın dizi halinde bize sunulacağı 2015 yılında Syfy tarafından açıklanmıştı. Aradan geçen üç buçuk sene sonra proje hakkında yeni bilgiler elimize ulaştı. Gelen bilgilere göre projenin yazar ekibi Spielbergün danışmanlığını yaptığı Amblin Tv ve Usa Network kanalları anlaştılar. Dahası Usa Network dizinin çekimlerinin hemen başlaması için on bölümlük bir onay verdi. Projeyi yönetenler arasında çizgi roman tutkunlarının yakından tanıdığı Grant Morrison(Arkham City) var. Ona David Wiener eşlik ediyor. İlk bölümü çekecek kişinin ise Black Mirror dizisinin San Junipero bölümünü çeken Owen Harris olacağı söyleniyor.

Bu muhteşem ve üzerine düşünülesi eserin dizisi hakkında bilgilerimiz şu an için (burası önemli) bunlarla sınırlı. Dizi hakkında yeni bilgileri bir çocuğun yaz vakti dondurma yemeyi beklemesi gibi bekliyoruz.Gelecek tüm yeni bilgileri siz okuyucularımızla paylaşacağız.

Cesur Yeni Dünya Hakkında

İlk kez 1931 senesinde basılan kitap on küsür yıl sonra 1946 senesinde basılmıştır.Yazar geçen on sene içindeki İkinci Dünya Savaşından bir şeyler çıkarmış olacak ki ilk basımdaki yazım macerasını eleştiren bir önsöz ile beraber kitabı tekrardan basmıştır. Kitabı genel olarak anlatacak olursak; Ford’un hakim olduğu bir yakın gelecekte olan olayları anlatmaktadır.Bu gelecekte tarih kavramı ortadan kalkmış, zevk ve endüstri ön planda tutulmuştur, insanlar mutlu olmak için soma adında bir hapı kullanmaktadırlar. Ancak bundan memnun olmayanlar vardır, hatta buna tamamen yabancı olanlar.. Kitabı okuma sürecinde bu kişilerin karakter yolculuklarına da şahit oluruz.

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar