Durin Soyu ve Kralları

Okuma Sırasında Öneri Şarkımız: Misty Mountains Cold

Giriş

Yüzüklerin Efendisi serisinde tanıdığımız Gimli ile Cüce ırkıyla tanış olmuştuk ama çoğu kişi Cücelere çok ısınamadı. Hobbit serisi ise tamamen Cüce kokan bir seri oldu diyebiliriz, serinin çıkmasından sonra çoğu kişi Cücelerle ilgili bilgiler edinmek istedi, bu gün bu yüzden Cücelerin en ünlü soyu Durin soyunu size tanıtıp kralları hakkında kısaca bilgi aktaracağız.

Durin soyu aslında ilk olarak ”Uzunsakallılar” diye anılırdı. Khuzdul (Cüce) lisanında Sigin-tarâg kelimesine karşılık gelir. Soyun aslında cücelerinin yedi babasının birincisi olan Ölümsüz Durin’den gelir. Diğer Cücelerde Durin’in soyundan gelen krallara bağlılık gösterdiler.

Krallar

1- Ölümsüz Durin

Ağaçların Yılında Vala Aule tarafından uyandırılmıştır. Durin soyunun kurucusudur. Halkına yüz yıllarca hükmetmiş ve bu yüzden de Ölümsüz Durin olarak adlandırılmıştır. Aslında Ölümsüz Durin denmesinin bir sebebi de onun Ağaçlar Yılında doğup İlk Çağ’da yaşamının bitmesidir. Yönettiği toprak Khazad-Dum’dur.

2- II.Durin

Kendisi ile ilgili önemli bir bilgi yoktur. Khazad-Dum’da hüküm sürmüştür.

3- III.Durin

Kendisinin yaşadığı dönem güç yüzüklerinin yapılmasına denk gelir ve demirci Celebrimbor’un çok yakın bir dostudur. Celebrimbor güç yüzüklerinden bir tanesini kendisine hediye olarak vermiştir. Yönettiği toprak Khazad-Dum’dur

4- IV.Durin

İnsanların ve Elflerin Son İttifakına denk gelmiş ve bu savaşa IV.Durin’de bir ordu yollamıştır. İkinci Çağın sonlarına doğru doğmuş, ölümü ise Üçüncü Çağın başında gerçekleşmiştir.

5- V.Durin

Kendisi ile ilgili önemli bir bilgi yoktur. Khazad-Dum’da hüküm sürmüştür.

6- VI.Durin (1731-1980 3.Çağ)

Durin’in Laneti, ihtişamlı yüce Balrog ayaklandığında Khazad-Dum’un kralıydı. Balrog’un lanetine kurban giden ilk kişilerden biriydi. Bu olaydan sonra Khazad-Dum’a Moria’da denmeye başlandı.

7- I.Náin  (1832-1981 3.Çağ)

Durin’in Laneti VI.Durin’den sonra onu da yaşamından alı koydu. Bunun sonucunda Cücelerin büyük bir kısmı Moria’yı terk ettiler.

8- I.Thráin  (1934-2190 3.Çağ)

Erebor’a yürüyüşün lideri olmuştur. Thráin halkını Moria’dan alıp Erebor Krallığını kurdu ve Dağ’ın Altındaki Kral ünvanını aldı.

9- I.Thorin  (2035-2289 3.Çağ)

Halkının Gri Dağlarda toplandığını öğrenir öğrenmez Erebor Krallığını bir kenara bırakıp Ered Mithrin’e yol almıştır.

10- Glóin (2136-2385 3.Çağ)

Kendisi ile ilgili önemli bir bilgi yoktur. Ered Mithrin’de hüküm sürmüştür.

11- Óin (2238-2488 3.Çağ)

Kendisi ile ilgili önemli bir bilgi yoktur. Ered Mithrin’de hüküm sürmüştür.

12- II.Náin  (2338-2585 3.Çağ)

2570’de Cüce halkına zarar verecek olan ejderha atakları başladı.

13- I.Dáin  (2440-2589 3.Çağ)

Kendisinin maalesef pek bir hükmü olmamıştır. Krallığının ana salonunda otururken içeri bir buz ejderinin girmesi ile ölümle buluşmuştur. Bu olaydan sonra Cüceler Ered Mithrin’den Erebor’a geri dönmüşlerdir.

14- Thrór (2540-2790 3.Çağ)

Ejderlerin saldırdığı dağdan halkını kurtararak tekrar Erebor’a götürmüştür. 180 yıl boyunca Dağ Altı Kralı ünvanı ile Erebor’a hükmetti. Refah dolu günlerin bittiğini bir gün gelen bir alev ejderi tüm Cüce halkına duyurdu o Smaug’tu. Smaug tüm dağı kontrole almış canını kurtarabilen Cüceler dağı hemen terk etmişti. Cüceler bir süre Thrór’un hükmü altında Dunland’in yaban bölgelerinde yaşadı. Thrór antik Cüce toprağı Khazad-Dum’u almak için bir harekata girişti ama bu savaş sırasında Kirletici Azog tarafından öldürüldü.

15- II.Thráin (2644-2850 3.Çağ)

Babasının intikamını almak için bir harekata da o girişti. Azog’u Azanulbizar muharebesinde mağlup etti ama kayıpları çok büyüktü. Bunun üzerine savaş öncesi bir durum oluştu ve Eriador bölgesinde Ered Luin denilen bölgeye yerleşti. Bir gün Dunland’de kayboldu ve Ruhçağıranın zindanlarında ölümle buluştu.

16- II.Thorin Meşekalkan (2746-2941 3.Çağ)

Ered Luin’de halkına yıllarca krallık yaptı ama onun da amacı babasının ki gibi Erebor’u geri almaktı. Gandalf, Bilbo Baggins ve bir grup Cüce ile Erebor’a doğru Smaug’un ölmüş olması umuduyla yürüdü. İşler burda sarpa sardı çünkü Smaug gelen grup tarafından uyandırıldı ve ejderha bu sinirle Dale’i yaktı. Smaug bu olaydan sonra kara ok vurulması ile öldü. Ölümü sonucunda her güçten ordular harekete geçti. Beş Ordular Savaşında Thorin kendisini bir ork grubunu sıkıştırmasıyla öldü. Krallık ondan sonra yeğenleri Fili ve Kili’ye geçecekti ama onlarda kendini Thorin’in önüne atarak öldüler. Cüceler savaşı kazandıktan sonra Thror’un genç kardeşi, Gror’un torunu Dain Demirayak krallığın başına geçti.

 

17- II.Dáin Demirayak (2767-3019 3.Çağ)

Yüzük savaşına kadar Dağ Altı Kralı ünvanı ile dağa hükmetti ama Ork ordularının kalabalık bir grupla Dale’de olmaları onun ölümünü getirdi.

18- III.Thorin Taşmiğfer (2866- Erken 4.Çağ)

Orklar tam Erebor’a kadar gelmişti ve neredeyse tüm Cüceler ölüp savaş kaybedilecekti ama o anda Sauron’un yok oluşu duyuldu. Cüceler bu haberle Orkları dağdan atmayı başardı.

19- VII.Durin ( Bilinmiyor)

Kendisi Ölümsüz Durin’in yedinci ve son reenkarnasyonudur. Halkını alıp antik Khazad-Dum krallığına götürmüştür ve hükmünü orda geçirmiştir.

Burada krallarla ilgili kayıtlarımız sona eriyor. I.Durin’den III.Thorin’e kadar yaklaşık 6500 yıllık Cüce tarihi var. Uzunsakallılar hanesi bunca yıl boyunca bir sürü tehlikeler atlatmış olmasına rağmen yok olmamışlardır.

Düzenleme: Cücelerle ilgili pek resim bulunmadığından bir kaç fan artla renklendirmek istedim. İyi okumalar…

Kaynak

Tolkiengateway.net

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar