Buz ve Ateşin Şarkısı – Eski Tanrılar

Eski Tanrılar inancı Westeros’un en eski sahipleri olan Ormanın Çocukları’nın inancıydı. Ormanın Çocukları daha Dorne’un Kolu denilen bölge yıkılıp Essos ve Westeros ayrılmadan önce bu topraklarda yaşayan, en uzunları bir insan çocuğu boyunda olan, ormanın eski ruhlarına ibadet eden yeşil derili büyüde usta canlılardı. O zamanlar Westeros’ta ki tek din Eski Tanrı inancıydı.

İbadet ve Rahipleri

İbadetler düzenli değildir ve sadece istendiğinde yapılabilir. Hiçbir zorunluluk yoktur ve ölümden sonra ne olacağı belli değildir. Ensest çok büyük bir günahtır ve asla bağışlanmaz. Piç çocuk sahibi olmak günah değildir ve misafirperverlik çok önemlidir. Bir misafir tuz ve ekmek istediğinde ve ev sahibide verdiğinde bu bir yemin sayılır ve bozulması çok büyük bir günahtır. Tapınakları olmadığı için rahipleri de yoktur ancak çok eski zamanlarda Yeşilgören olarakta bilinen kişiler peygamber yerine geçerdi ve büyülü kimselerdi. Ancak şu an çok az kişi Yeşilgören olarak görülür.Yürek Ağacı’ndaki gözlerden bakabilirler. Yeşilgören’ler geleceği görebilir, doğayla etkileşime geçebilir.

 

İlk İnsanlar’ın İstilası

İlk İnsanlar o zamanlar Westeros ve Essos arasında doğal bir köprü olan Dorne’un kolundan Westeros’a göç ettiler İlk İnsanlar’ın bir inancı olup olmadığı bilinmiyor ama ellerinde ki bronz kılıçları ve savaş atları ile Ormanın Çocuklar’ını ezip geçtiler önlerine çıkan Büvet Ağacını devirdiler, daha sonra Ormanın Çocukları bir büyü yapıp Dorne’un kolunu kırdılar ama iş işten geçmişti uzun süren yıkıcı savaştan sonra iki ırk arasında Tanrı Göz’ü adlı gölde ki Yüzler Adası’nda bir pakt imzalandı ve barış sağlandı. Aradan geçen yıllarda ise İlk İnsanlar Eski Tanrılara inanmaya başladı fakat yine bir başka istila olan Andal İstilası ile Yedi İnancı geldi. Şu anda Eski Tanrılara Kuzey’de (Beyaz Liman hariç çünkü Beyaz Liman Hanesi olan Manderly’ler güneyli sürgün bir hanedir bu yüzden inançları Yedi’dir) Duvar’ın ötesi ve Nehir Topraklarında ki Blackwood hanesi tarafından inanılmaktadır.

 

 

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar