F.R.P., herkesin çocukken oynadığı hayal etmeye dayalı oyunların konularının ve oynanışlarının derinleştirilmiş, belirli kurallar getirilmiş halidir. Böylece oyuncular ”Ben tanrıyım!” diyerek oyunun düzenini bozamaz. Bu oyunu ”çocuk oyunları” kategorisinden çıkartan zaten bu kurallar. Hikayeyi anlatan bir kişi vardır. Bu kişiye ”Zindan Başı” yani ingilizce ”Dungeon Master” denir. Bu kişi bilgisayar oyunlarında ki yapay zekanın manuel iş yapan hali gibidir. Yani oyuncuların içinde bulunduğu evreni yaratan, şekillendiren ve yöneten kişi bu arkadaştır. Şimdi de oyuncuları anlatalım.

Oyuncular bu evren için kendilerine bir karakter yaratırlar ve bu karakter ile zindan başının yaptığı bu evrende ki maceralarını anlatırlar veya diğer maceracılar ile konuşmalarını, hareketlerini ve savaşlarını şekillendirirler. Sonra herkes bu evren için en uygun kural seti neyse, onu seçerler. Mesela, orta çağ zamanına en uygun setlerden biri ”Zindanlar Ve Ejderhalar” yani ingilizce bildiğimiz ”Dungeons and Dragons”. Bu kural setinde oyuncunun seçtiği karakterin ne kadar güçlü olabileceği, karşısına çıkabilecek yaratıkların çeşitleri, oyun içerisin de kullanabileceği, satın alabileceği silahların çeşitleri ve öğrenebileceği büyüler vb. şeyler bu sette kurallar ile belirlenmiştir. Mesela bir knight oyuncusunu örnek alalım. Eğer bu karakter ile oynuyorsanız kötülüğe karşı gelen bir karakter yapınız vardır. Diğer karakterler için farklı kişilik öğeleri ve farklı güç öğeleri var tabi ki. Bunların neler olduğu, seviyeleri, güçleri, hasarları ve etkileri bir kitabın içine yazılmıştır. Bu oyun türün de isterseniz bir vampir, bir robot veya gerçekten bir tanrıyı bile canlandırabilirsiniz. Sizin hayal gücünüz ne kadar güçlü ise oyun o kadar çeşitlilik ve renk kazanır.

Hadi size bir oyunumu anlatayım (Ben genelde custom oynarım ancak ilk başlarda bende kurallar üzerinden oynamayı çok severdim). Ben, ışık tanrısına bağlı ve çok onurlu bir krallığa hizmet veren bir paladin’dim. Bir gün karşıma bir Demon Lord (İblis lordu) çıkmıştı ve ben arkam da duracak bir adam olmamasına rağmen ışık tanrısına sırtımı vererek, o demon lord ile kafa kafaya savaşmıştım. Divine Shield (Kutsal Kalkan) ile kendimi koruduktan sonra, bana attığı cursed fireball büyüsünü (Lanetli Ateşten oluşan bir top) savuşturdum. Ardından elimde ki kutsanmış kılıç ile üzerine atılıp, son nefesime kadar onunla savaştım. Can barım sonlarda ve artık kılıcımın savaşmak için yeteri kadar kutsal gücü kalmamıştı. Ancak o Demon Lord’un mana (Büyü gücü) bitmemiş, hala üzerime deli gibi büyüler atıyordu. Cebim de her zaman taşıdığım amulet (muska) ile son bir büyü yaptım. Büyüme yanıt veren tanrı (Bunun için oyun da kullanılan zarları kullanmak zorundasınız) bana refresh (yenilenme) büyüsü ile güç vermişti. Canım artık tamdı ve kılıcım gücünü geri kazanmıştı. Tekrardan ayağa kalkıp, kutsal sözcükler ile demon lord’un işini bitirmiştim. İşte bunun gibi bir senaryoyu bu oyun türü içinde oynayabilirsiniz. Bir sonraki yazım da size ”F.R.P nasıl oynanır ve kuralları nelerdir” onu anlatacağım. Detaylı bir anlatım olacak. Sağlıcakla kalın!