Celebrimbor, Fëanor’un beşinci oğlu Curufin’in oğludur. Kendisi İlk Çağ’da doğmuş olmasına rağmen doğumu hakkında yeterli bilgi elimizde yoktur. Annesinin isyanda yer almayıp Aman’da kaldığı bilinir. Celebrimbor oldukça yetenekli bir Elf demircisidir hatta bazılarına en göre Fëanor’dan bile yeteneklidir. Lakabı olan Telperinquar Sindarin dilinde “Demir Yumruk” manasına gelir.

Celebrimbor ilk olarak babası Curufin’in yanında Himlad’da yaşadı fakat Dagor Bragollach (Ani Alev Savaşı) sonrasında yurtlarını bırakıp Felagund Finrod’un kalesi Nargothrond’a sığınmak zorunda kaldılar. 50 yıl kadar Nargothrond’da yaşayan Celebrimbor kalenin yıkılması ve Orodreth’in öldürülmesiyle birlikte kaleden kaçtı.

İlk Çağ’ın sona ermesiyle birlikte Aman’a yolculuk eden Elf topluluklarına katılmayan Celebrimbor Orta-Dünya’da kalıp Cücelerin mithtril’i keşfiyle bir grup Elf soylusu ile birlkte Eregion’a yerleşmiştir. Ost-İn-Edhil’in inşaasıyla beraber Cüceler ile kültür alışverişine giren Celebrimbor “Mücevher-Demircileri” adı verilen bir örgüt açarak bir çok iyi iş başarmıştır. Gel zaman git zaman kendisi mithril işleme konusunda bir ustaya dönüşmüştü.

Sauron diğer ismiyle Annatar İkinci Çağ’ın 1200’üncü yılında Eregion’a gelir ve güç yüzükleri hakkında öğrettikleri sayesinde Hediyeler Lordu ünvanına sahip olur ve halk onun Valar’ın Habercisi olduğuna inanır. Celebrimbor İkinci Çağ’ın 1500’üncü Yılında Annatar ile Cücelere verilecek olan yedi yüzüğün ve İnsanoğluna verilecek olan dokuz yüzüğü yapar fakat Celebrimbor Annatar’dan gizli olarak 3 yüzük daha döver bunlara Narya, Nenya, ve Vilya isimlerini verir.

İkinci Çağ’ın 1600’üncü yılında Annatar(Sauron) hepsine hükmedecek olan tek yüzüğü döver ve diğer yüzüklerin güçlerini tek yüzüğe bağlar. Sauron tek yüzüğü dövdükten sonra Celebrimbor’un üç yüzüğünü öğrenir. Celebrimbor’un kendisi ise tehlikenin farkında olduğu için Galadriel’e Nenya’yı verir ve Gil-Galad’a Narya ve Vilya’yı yollar.

Sauron ise öfkesiyle beraber Elfler’e savaş ilan eder ve Eregion’a yürür. Celebrimbor’un savunma hatları ise tek tek çöker ve kendisi Mirdain’in evinin merdivenlerinde Sauron tarafından yakalanır. Sauron, Mirdain’in evinde diğer güç yüzükleri ve çeşitli hazineleri bulur.

Sauron, diğer yüzüklerin yerini öğrenmek için Celebrimbor’a işkence eder fakat Celebrimbor’dan laf alamaz. Sauron, Celebrimbor’u katleder ardından ölüsünü bir sancak gibi kullanarak düşmanlarına göz dağı verir.