Hepinize selamlar. Bugün, Game of Thrones’un 7. Sezon 5. Bölümüne bir göz atacağız. Hazırsanız hemen başlayalım;

Bölümün başlangıcında Bronn ve Jaime’yi, nehirden çıkarken görüyoruz. 7×4 de Jaime’yi kurtaran kişinin Bronn olduğunu anlıyoruz. Ben Bronn’un kitapta arka planda kalmasına rağmen dizide ön plana çıkarılmasını iyi buluyorum. Komik ve iyi bir savaşçı olmasıyla bir çok izleyicinin kalbini feth etti zaten.

Jaime ve Bronn, Daenerys’in devasa ejderhaları hakkında konuşurken Bronn’un söyledikleri dikkat çekiyor. Ejderhalarla savaşmayacağını söylemesine pek inanmıyorum. Ne de olsa Drogon’a devasa arbaletle saldıran kendisiydi. Fakat karşı karşıya geldiklerinde kaçmayacağı ne malum?

Daha sonra Daenerys, Tyrion, Drogon, bir kaç Dothraki, Tarly’ler ve Lannister askerlerini görüyoruz. Drogon’un o yaradan sonra nasıl iyileştiğini hatta daha sonralarda Ejderha Kayası’na çok kolay bir şekilde gitmesi meraklandırıcı. Daenerys, esir askerlere seçenek sunduğunu ve ya diz çökeceklerini ya da öleceklerini söyler. Fakat bu bir seçenekten çok ültimatomdur diye düşünüyorum. Randyll Tarly kahramanca öne çıkıp zaten bir kraliçeleri olduğunu söylediğinde tüylerim diken diken oldu doğrusu. Ölümü bile bile diz çökmemesi tam da Tarly hanedanlığına ait bir davranış zaten. Daenerys’in, Randyll ve Dickon’u idam etme kararı Küçük Konseyi tarafından hoş karşılanmamasına rağmen yine de Tarly’leri idam etmesi, Daenerys’in kötü yönlere gittiğini gösteriyor. Cersei Lannister’ın askerleri Çılgınateş’den korktuğu için savaşıyor. Daenerys’in askerleri Drogon’dan korktuğu için savaşıyor. Bana pek de iyi bir Kral gibi gelmiyor.

Bölümün en çok beğendiğim kısmı kesinlikle Gendry ve Davos sahnesiydi. “Babamı öldürenler için silah dövüyorum. Beni öldürmeye çalışanlar için.”

Gendry’nin kılıç ve balta yerine savaş çekici seçmesi beni çok mutlu etti. Ayrıca Kale Muhafızları, Tyrion’u bulduklarında Gendry’nin tek atması mükemmel ötesiydi. Kürek çekmeler işe yaramış sanırım. Daha sonra Jon ve Gendry sahnesi görüyoruz. İkisi de birbirlerinin babalarını övüp, Şanlı İsyancı kadrosunu teker teker dolduruyorlar. İhtiyacımız olan tek şey bir Tully ki onu da 7×6 da veya 7×7 de göreceğimize şüphem yok.

Açıkçası Jon ve diğerleri Kara Kale’ye giderken Gendry ve Daenerys konuşması görmeyi çok isterdim. Daenerys, Gendry’i babasının yaptığı suçlar yüzünden öldürür mü yoksa Jon’un kendisini affettiği gibi o da Gendry’i affeder miydi?

Arya – Baelish sahnelerinin neye yol açacağı belliydi. Arya düşünmekten çok ellerini kullanmayı seviyor. 7×6 da Baelish’e elveda diyebiliriz sanırım.

Kara Kale’de ise Beric Dondarrion, Myr’li Thoros ve Sandor Clegane’i zindanda görüyoruz. Bir kaç yabaniye esir düşmeleri bana garip geldi doğrusu. Bölümün son sahnesinde ise Jon-Davos-Clegane-Gendry-Thoros-Beric beylerimiz Duvarın Ötesi’ne gidip Akgezenlerle savaşmaya gidiyor. Fragmandan da anladığımız üzere Beric güzel bi’ kılıç show yapacak.

Bunların hepsini haftaya göreceğiz artık. Gelecek Pazartesi görüşmek üzere.

7. SEZON 6. BÖLÜM FRAGMANI