Gondolin, Güneş’in birinci çağının 127.Yılında Noldor Elf’lerinden Turgon tarafından Tumladen vadisindeki büyük kara parçasının dağlarla çevrildiği kısmına kuruldu. Gondolin J.R.R. Tolkien’in Silmarillion adlı eserinde yer almıştır. Gondolin 12 ailenin topladığı meclis tarafından yönetiliyordu, şehrin kurucusu Turgon şehrin yöneticisiydi.

Turgon Gondolin’in korunması için çok çaba sarf etmişti. Gondolin çevresindeki dağların sayesinde düşmanlar tarafından gözükmez hale gelmişti, ulaşım ya Kartallar ile ya da dağların arasından gizli geçitlerle sağlanıyordu Gondolin kuruluşundan 200 yıl itibaren barış içerisinde yaşadı ancak şehrin yavaş yavaş ifşa olma süreci yaklaştı.

Gondolin bu büyüler ve kartallar dışında 7 kapıyla korunuyordu. Birinci kapı tahtadan ve oldukça küçüktü. İkinci kapı taştan, üçüncüsü bronzdan, dördüncüsü demirden, beşincisi gümüşten ve altıncısı altındandı. Son kapının ismi de Büyük Kapı’ydı ve bu kapıdan geçtikten sonra nihayet Gondolin’e girilirdi.

Yıkılış, Nan Elmoth diyarında yaşayan Eol’ün oğlu Maeglin’in gelişi ile başladı. Maeglin gün geçtikçe Turgon’un yakınına girdi ve Gondolin konsülünde sözü geçen bilge bir insan oldu. Bu sırada Morgoth Hurin’i eline geçirdi. Hurin Morgoth’un elinden kurtulup Gondolin’e geri dönmek istedi. Geri döndüğü sırada Turgon pekte iyi niyetli olmayarak Hurin’i şehre almak istemedi bunun sonucunda Hurin’in ağzından dökülüverdi şu kelimeler ;

“Turgon, Turgon, Serech Bataklıklarını hatırla! Ey Turgon, saklı salonlarından sesimi duymayacak mısın?”

Bu cümle Morgoth’un ajanları tarafından işitildi ve Gondolin’in yeri az kalsın bulunuyordu diyebiliriz aslında bulunacaktı ama Kartalların aktif koruması sayesinde bu şehir tam olarak tespit edilemedi. Bu sırada Maeglin, Turgon’ un emirlerine karşı gelmiş ve metal cevherleri aramak için dağların dışına çıkmıştı ama Orklar onu kaçırdı ve Angband’ a götürdü. Morgoth, Maeglin’nin hayatı karşılığında şehrin yeri için anlaşma yapmıştı. Maeglin bu teklifi kabul ederek şehri Morgothla kuşatma planı yaptı. Maeglin sanki hiç kaçırılmamış gibi şehre geldi ve o günü beklemeye koyuldu. Gün Yazın Kapılarını gösteriyordu, Yazın Kapıları Gondolin halkı için dinsel bir festival sayılırdı. Gondolin halkı bu festival sırasında güneşin batışına kadar asla konuşmaz, Güneş battığı gibi hepsi bir ağızdan konuşur şarkılar söylerdi. Güneş’in batışının vakti geldi, Gondolin halkı bir hışımla tepelere çıktı. O anda tepeler kanla boyandı. Morgoth’un süvarileri bir hışımla atıldı dağların tepesinden vadiye doğru. Gondolin vahşetin ortasındaydı. Turgon hemen savaş meclisini topladı, Tuor şehirin terk edilip şehir dışında savaşılması taraftarıydı ama hain Maeglin ve dalkavukları Tuor’u bu fikrinden vazgeçirdi bu da Gondolin’in kaçınılmaz sonunu hazırladı.

Savaşın azması ile Maeglin tarafını değiştirdiğini afişe etti ve Tuor’un ailesini öldürmeye çalıştı. Tuor son anda yetişerek ailesini kurtardı ve Maeglin’i surlardan aşağı attı.

Savaş Morgoth’un lehinde sonuçlanmadan önce Tuor diğer aileleri de alıp gizli bir geçitten kaçmaya başladı. Bu sırada Turgon, Noldor Kulesine çekildi ve son sözü şu oldu.

“ Noldoli’ nin Zaferi büyük olacak.”

Tuor ve diğer haneler şehirden kaçarken arkalarına baktılar ve geriye sadece alevlerle kalan bir şehir olduğunu gördüler. Ölümsüz Diyarlara vardılar. Valar bu olaydan sonra Morgoth’un kesin mağlubiyetine hükmetti ve Öfke Savaşı gerçekleşti.

Kaynakça
http://tolkiengateway.net/wiki
http://lotr.wikia.com