Hayatlarımızı Değiştiren İki Fantastik Evren

0
54

1- The Lord of the Rings Evreni

Yüzüklerin Efendisi J. R. R. Tolkien’ın kaleminden çıkmış nadide bir eser. Fantastik film severler için olmazsa olmaz diyebiliriz. Yüzüklerin Efendisi kitabı aslında çocuklar için yazılan Hobbit kitabının devamı olarak gelecektir. Yazar Tolkien 1937-1949 yılları arasında uzunca süren bir süre ardından kitabını çıkardı. Kitap o kadar ün kazandı ki devamı olacak Hobbit’ten daha büyük bir kitap haline geldi.

Yüzüklerin Efendisi, güç yüzükleri için yapılan mücadeleyi konu alır.
Kara maia Sauron güç yüzükleri dövdürür bunların 3’ü elflere, 7’si cüceler ve 9’u insanlara verilir. Sauron sonra Mordor’un karanlıklarında Mount Doom’da hepsinden güçlü bir yüzük döver, bu tek yüzüktür.

Sauron yüzüğe kendi ruhundan da parçalar katar. Sauron yüzüğü dövdükten sonra Orta-Dünya’yı fethine başlar. İnsanların ve diğer ırkların yerleşimleri orkların eline düşmeye başlar. Bundan dolayı insanlardan ve elflerden oluşan Gil-Galad ve Elendil’in orduları Mordor’un içine kadar yol alırlar. Dagorlad bölgesindeki savaşı kazanan ittifak, Barad-Dûr kalesini kuşatır. Kuşatmanın uzamasıyla Sauron savaş meydanına çıkar, Gil-Galad ve Elendil’i orada öldürür. Babasının kılıcını alan Isıldur, Sauron’un elini keser ve yüzükle bağlantısı kesilen Sauron’un vücudu yok olur ama buna ruhu dayanır.

Hikaye burada başlar, Shire’lı Frodo, güç yüzüğünü bulan amcası Bilbo ve onların küçük dünyasına kaderi olacak bir hikaye. Yüzüklerin Efendisi büyük bir ün kazandı. Asıl patlama filmler yayınlandıktan sonra yaşandı. Kitap Dünya’da en fazla satılan ikinci kitap haline geldi. Filmleri de çok başarılıydı. Üç film toplamda 17 Oscar ödülü kazandı. Filmlerin yönetmenliğini Peter Jackson yaptı.

2- Star Wars Evreni

Star Wars, George Lucas tarafından yönetilen ve tasarlanan bir seriydi. Uzunca yıllar hem film hem kitap hem de çizgi roman olarak Star Wars’ı gördük. Altı filmden oluşan bir seri, serinin 4. filmi aslında ilk yayınlanan filmdi. Luke Skywalker Tattoonie çöllerinde yaşayan bir insandı. Amcası Owen ile yaşayan bu genç pilot olup galakside gezinmek istiyordu. Amcasının ve kendisinin aldığı R2-D2 adlı droidin ona aktardığıyla hayatının geri kalanı değişmişti. Ses kayıtında geçen Obi-Wan Kenobi ismini duymasıyla hayatı değişti. Onu kum saldırısından kurtaran kişinin kendisi de Obi-Wan Kenobi’den başkası değildi. Bu kayıtı dinleyen Kenobi, ona babasını anlattı ve pilotluk hikayelerini. Luke’u Alderaan’a gitmeye ikna etti. Tattoonie’de tanıştıkları kaçakçı Han Solo onları götürebileceğini söyledi ve Alderaan’a doğru yol aldılar. İmparatorluğun silahı Ölüm Yıldızı Alderaan’ı çoktan yok etmişti.

Hikaye burada başlar. İzlemeyenler bu eşsiz seriyi kaçırmamalılar, film çok başarılı oldu, bu başarı filmin prequelinin gelmesine sebebiyet verdi. Şimdiler de filmin devamını tabi ki ne öncesi ne de sonrası yayınlanan ilk üç film kadar başarılı olamadı. Serinin aynı zamanda video oyunu yayınlandı hatta insanlar bu seriyi o kadar benimsedi ki bir Star Wars günümüz bile var bunun için 4 Mayıs’ı bekleyebilirsiniz. Star Wars yıllardır düşünülen UFO, uzay yolculuğu ve başka gezegenlerde yaşam gibi konuların merak edildiği ve aşamaların kaydedildiği bir zaman da yayınlandı. Star Wars’ın genişletilmiş evrenleri yayınlandı, oyunlarda da bu geniş evrenlere tanıklık ettik. Disney bu filmin yapımlarını satın aldığında kendine göre bir evren çizmeye başladı.

Sonuç olarak bu iki film bizlere çok ilhamlar verdiler ve bizleri sevdalıları yaptılar. Bizler onları izlemek için, okumak için belirli şeylerden fedakarlık yaptık. Bazıları yıllarımızdan feda ettiler bazıları da figür manyakları olup paralarını bu evrenlere döktüler. İlk izleyen olabilmek için sinemaların önünde çadırlar bile kuruldu. Şunu diyebiliriz ki bu iki evren insanlığı değiştirdiler, her çocuğun, yetişkinlerin ve yaşlıların hayatlarını değiştirdiler. Şunu söyleyebilirim ki bana kattıkları güzel anılar için hiç pişman değilim ve aksine hep minnettar olmaya devam edeceğim. Sizlere bu yazıyı yazmak benim için mutluluk vericiydi. Umarım beğenirsiniz, iyi okumalar dilerim.