“Her Yasak Kendi İsyancısını Yaratır” Peki Süper Kahramanlar?

Sonraki paragraflarda okuyacaklarınızdan önce şunu belirtmeliyim binlerce sayı çizgiromanın içinde yazdıklarımla çelişen,haksız çıkaran öyküler kesinlike vardır.Çizgiromanların neredeyse yüz yıldır hayatımızda olmasının bir sonucu olarak öyküler tekrar eder,geri dönülemeyecek ölçüde karmaşık ve tutarsız hale gelir,evrenler sıfırlanır.Bu kaotik yapı çizgiromanların ve bize sundukları karakterlerin yaşlanmama sırrıdır.Güncele bu şekilde tutunurlar.Ben satırlara taşıdığım iddamı daha çok All-Star Superman serisi ve benzer çizgilerde seyreden daha farklı açılardan bakan öyküler üzerinden ilerleyerek yazıyorum.Özellikle All-Star serisinin sonunda Lex Luthoru getirdiği nokta onun potansiyelini ortaya koyduğu ve tüm evren için fark yarattığı nadir anlardan biridir.O güzel anı başka bir yazıya bırakarak iddamıza dönelim.

Luthor,suç geçmişini sildirerek 2001 yılında başkan seçilmiştir.

Lex Luthor üstün zekası ile durmaksızın Superman’i çeşitli tuzaklara çeker.Muazzam servetini bu yönde hiç tereddüt etmeksizin harcar.Peki ne bu Superman nefreti ?
Kimse dünyanın en güçlü adamını keyfi yere karşısına almaz.Luthor deha seviyesindeki zekası ile Supermanin dünyamız için bir kurtarıcı gibi görünsede büyük bir tehdit olabileceği öngörüsünde bulundu.Bu gerçek dışı gibi görünsede Bizarro (El-Kal-Kent Clark) kötü bir Superman nasıl yıkımlara sebep olabillir hepimize gösterdi.Lex Luthor tüm imkanları ile bu her an tersine dönebilecek süper güce karşı harekete geçer.
Bu yüksek işlevli sosyapat,insanlığı korumak için,kriptonun son oğlu, “yıldızlardan gelen kahraman” Kal-El karşısına çıkabilecek kadar cesaretli ve özgüvenlidir.Ancak planları Superman tarafından tek tek başarısızlığa uğratılıdıkca gittikçe kontrolden çıkar.İlk çıkış noktasını unutmaya başlayarak sadece Supermeni yok etmek yönünde ilerler ve bu onun en büyük saplatısı haline gelir.Yavaş yavaş bu büyük saplantı onu yok etmeye başlar.Bu gün bildiğimiz saf kötü karakterine böyle bürünür.Bu açıdan bakıldığında dolaylı olarak Lex Luthor,Superman tarafından bu gün olduğu noktaya taşınmıştır dersek yanlış olur mu ?

MCU evreninde Civil War öncesi Sokovya anlaşması tartışılırken Vision kahramanların artması ile ortaya çıkan tehditlerin artışına dikkat çeker.Bu tespiti iddam ile birleştirirsek süper kahramanlar kendi süper kötülerini yaratıyor desek haksız sayılırmıyız ?
Batman dolaylı olarak Harvy Denti,Two-Face karaketerine dönüştürmemişdir ? Joker bir noktadan sonra varlığını onun üzerine kurmaz mı ?
Spiderman,Venomu yine dolaylı olarak kendi yaratmıştır desek haksız çıkarmıyız ?
Daha derinlere inersek pek çok kült ve tek atımlık süper kötünün,süper kahraman hataları,egoları,hırsları ve iyileştirici olabildikleri kadar yıkıcıda olabilen etkileri ile ortaya çıktığını söylersek ne kadar uçuk oluruz ?

Eski bölge savcısı yeni suç dehası Harvy Dent / Two-Face

Bu yazıda sadece bir idda sundum ve sorular sordum.Karar sizin.

Batman ve Joker kaderleri birbirine bağlı karakterlerdir,birinin varlığın diğerini anlamlandırır.Birinin yokluğu ise tüm o maceraları anlamsızlaştırır.

Sercan Şen
Sercan Şen
Okuyoruz,düşünüyoruz,anlatıyoruz. Nasıl mı ? "Elementary, my dear Watson, elementary."

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar