Hürriyet Şairi Namık Kemal

0
52

Namık Kemal. Yazar, şair, gazeteci ve devlet adamı. Türk milliyetçiliğine büyük bir ilham kaynağı ve önder olmuş, Genç Osmanlı harekatının saygıdeğer bir mensubu.

Bir adamı, özellikle Namık Kemal gibi bir adamı, kelimelere sığdırmak şahsımca yeterli olmayan bir faaliyettir. Onu kelimelerden ziyade hislerle, eylemlerle ve vatan sevgisiyle anmamız gerekmektedir.

Vefatının üzerinden tamı tamına yüz otuz yıl geçti. Fakat ne kendisi, ne de eserleri unutulmadı. Vatan Yahut Silistre isimli Türk edebiyatının sahnelenen ilk tiyatro eserinde ki bir yardımcı karakterin sözünü alıntı yapacağım; “Ben ölsem kıyamet mi kopar?”

Aynen öyle. Namık Kemal ölse kıyamet mi kopar? Ben ölsem kıyamet mi kopar? Biz ölsek kıyamet mi kopar? Hayır. Kıyamet kopmaz. Doğrusu, arkamızdan gözyaşı dökecekler ancak arkadaşlarımız ve ailelerimiz olur.
Fakat! Vatan ölse kıyamet kopar! Türk halkı ağlamaz, ağlamamalıdır. Onun aksine silahlarını alıp dağlara, sokaklara, kırlara çıkıp o yüce kırmızı sancağı dalgalandırmalı ve Türk ismi uğruna vatanını hayata bağlamalıdır.

İşte sevgili okurlarım, Namık Kemal’i bu şekilde anacağız. Namık Kemal’i, sosyal medya da ne kadar üzülerek andığımızı anlatmak yerine, onun da istediği gibi savaşarak anacağız. Cumhuriyet değerlerimizi koruyarak anacağız. Türk kültürünü koruyarak anacağız.

“Göğsünüzü vatanın sınırlarını korumak için siper eder misiniz? Kendinizi şimdiden ölmüş bilir misiniz? Ölümünüzü aramaya gidebilir misiniz? Biz vatanı koruyacağız. Allah da bizi koruyacak.”

Bu harikulade günde, titreyelim ve özümüze dönelim. Türk isminden utanmayalım, aksine, bir zırh gibi giyinip kuşanalım. Ve bu isim uğruna ölelim.