Targaryen Kralları – Jaehaerys I

 Jaehaerys I

Jaehaerys tahta, diyarın hırslı lordlar, Yüce Septon ve amcası Maegor’un zalimliğiyle paramparça olduğu FS 48 yılında çıktı. Yüce Septon tarafından babasının tacıyla taçlandırıldı. Annesinin naipliği ve ilk yıllarında Kral Eli ve Diyarın Koruyucusu Baratheon Hanesi’nden Lord Robar’ın yol göstericiliği altında başladı hükmü. Kızkardeşi Alysanne ile evlendi ve bu evlilikleri birçok meyve verdi.

Tahta erken yaşta çıkmasına rağmen, Jaehaerys iyi bir kral olduğunu kanıtladı. Mızrakta ve yayda yetenekli bir savaşçıydı, at sürmede de oldukça iyiydi. Aynı zamanda ejderha sürücüsüydü de. Ejderhası Balerion ve Vhagar’dan sonra yaşayan en büyük ejderha olan bronz renkli Vermithor’du. Düşüncelerine ve eylemlerinde kararlıydı. Yaşından beklenmeyecek kadar bilgeydi. Her zaman en barışçıl çözümleri arardı.

Kraliçesi Alysanne de diyarda çok sevilirdi. Güzel, çekici, alçakgönüllü ve zeki bir kadındı. Bazıları diyarı kralın yönettiği kadar Alysanne’nin de yönettiğini söylerdi. Bunda biraz da olsa gerçeklik vardır. Diyardaki kıskanç lordların karşı çıkmasına rağmen İlk Gece geleneğini yasaklayan da oydu. Gece Gözcüleri kraliçenin onuruna Karlıkapı kalesinin ismini Kraliçekapısı olarak değiştirdi. Bunu kraliçenin, Gözcüler’e Gecekalesi’nin yerine yeni bir kale yapımı için verdiği mücevherlerin ve onlara bahşettiği Yeni Lütuf’un karşılığında bir teşekkür olarak yaptılar.

Alysanne ejderhası Gümüşkanat’la birlikte Sur’da

Yaşlı Kral ve İyi Kraliçe Alysanne 46 yıl boyunca evli kaldılar. Evliliklerinin çoğu, evlatları ve torunlarıyla birlikte mutluluk içinde geçti.

İki kere kavga ettiler fakat bu kavgalar 1 ya da 2 yıldan fazla sürmedi. İkinci Kavga FS 92’de, Jaehaerys’in varisi olarak, ölen oğlu Prens Aemon’un en büyük kızı Rhaenys’i değil de en büyük ikinci oğlu Cesur Baelon’u seçmesiyle oldu. Alysanne’ye göre bir erkeği kadından üstün tutmanın mantıklı bir sebebi yoktu. Kral, karısından uzun yaşadı ama derler ki kaybının acısı kralın yakasını bırakmadı.

Jaehaerys’in büyük aşkı Alysanne olmasına rağmen, en yakın arkadaşı Septon Barth idi. Alt tabakadan doğan hiçbir adam o kadar büyük bir mertebeye erişememiştir. Septon Barth sıradan bir demircinin oğluydu ve genç yaşta iken İnanç’ın hizmetine verilmişti. Ama onu ünlü yapan zekasıydı. Kısa zamanda Kızıl Kale’nin kütüphanesine kadar yükseldi ve kralın kitapları ve notlarıyla ilgilenmeye başladı. Kral Jaehaerys onu Kral Eli ilan etti.

Barth’ın öğütleri ve yardımı ile Kral Jaehaerys kendisinden önceki ve kendisinden sonra gelecek kralların hepsinden daha fazla yenilik getirdi. Kral Aegon kanunları bölgelere göre serbest bırakmıştı. Jaehaerys ise Kuzey’den Dorne’a kadar geçerli tek bir kanun koydu. Kral Toprakları’na da bir çok iyileştirme yapıldı. Barth şehrin sağlığının temiz su ve atıkların uzaklaştırılmasına bağlı olduğuna inandığından kuyular, su kanalları ve kanalizasyonlar yapıldı. Arabulucu Kral, birgün Kral Topraklarını, Menzil’e, fırtına topraklarına, batı topraklarına, nehir topraklarına ve hatta Kuzey’e bağlayacak bir ulaşım ağı inşa etmeye başladı. Böylelikle bu bölgeler arasında seyahat daha kolay olacaktı. Kralyolu bu yolların en büyüğüydü, Kara Kale ve Sur’a kadar yüzlerce kilometre uzanıyordu.

Bazıları Jaehaerys’in en büyük başarısının Septon Barth ile birlikte İnanç’la uzlaşmak olduğunu söyler. Fakir Dostlar ve Savaşçı’nın Oğulları, Maegor döneminde olduğu gibi avlanmıyordu. Maegor onları resmi olarak kanun kaçağı ilan etmişti ama Oğullar hala varlıklarını koruyordu ve düzenlerini geri getirmeye istekliydiler. Bazı danışmanları Yaşlı Kral’ı İnanç Militanları’ndan geriye kalanlarla sert bir biçimde başa çıkmaya ikna etmeye çalıştı. Bağnazlıkları diyarı bir kere daha kaosa sürüklemeden önce onları sonsuza kadar bastırmayı teklif ettiler. Jaehaerys bunun yerine Septon Barth’ı Eskişehir’e Yüce Septon ile anlama yapmaya yolladı. Yıldızlar ve Kılıçlar’dan birkaç bu barış teklifini kabul edip kılıçlarını bırakınca, Yüce Septon da Jaehaerys’in İnanç’ı koruyacağına dair yeminini kabul etti. Böylece İnanç ve Taht arasındaki yaralar tamamen iyileşti.

Daha sonraları ise Jaehaerys’in en büyük sorunu etrafta çok fazla Targaryen olması ve bu yüzden kendine bir varis seçememesiydi. Kader, Jaehaerys’i iki defa varis belirlemek zorunda bırakmıştı çünkü Jaehaerys’in oğlu Baelon FS 101’de ölmüştü. Bu varis meselesini tamamen çözmek için ilk FS 101 yılında ilk Büyük Konsey’i topladı. Diyarın her köşesinden lordlar gelmeye başladı. Harrenhal dışında hiçbir kale bu kadar insanı barındıramazdı bu yüzden görüşme Harrenhal’da yapıldı. Büyük ya da küçük bütün lordlar sancaktarları, şövalyeleri, yaverleri ve hizmetkarlarıyla geldi – onlarla birlikte kamp takipçileri ve çamaşırcı kadınlar da… Binlerce çadır ayışığı altında parlıyordu. Ve Harrenhal böylelikle neredeyse diyarın en büyük dördüncü şehri olmuştu.

Konseyde dokuz talibin iddiası tartışıldı ama sonunda varis olmaya uygun iki talip kaldı: Jaehaerys’in en büyük oğlu Aemon’un kızı Prenses Rhaenys’in oğlu Laenor Velaryon ve Cesur Baelon ile Prenses Alyssa’nın en büyük oğulları Prens Viserys. İkisinin de tahtta hakkı vardı. Viserys ejderha Balerion’u seçti. Ejderhanın FS 94’teki ölümünden önce onu süren son Targaryen prensiydi. Laenor ise daha yeni Denizsisi isimli görkemli ejderhayı seçmişti. Ama diyardaki lordların çoğu varisin erkek tarafından gelmesi gerektiğini düşünüyordu.

Tüm bunlara karşı Laenor’un bir avantajı vardı: kendisi Yedi Krallık’taki en zengin adam olan Deniz Yılanı lakaplı Lord Corlys Velaryon’un oğluydu. Deniz Yılanı’na ilk Kral Muhafızları Kumandanı Sör Corlys Velaryon’un ismi verilmişti ama onu ünlü yapan kılıçtaki yeteneği değil denizlerde yeni ufuklar ararken yaptığı yolculuklardı. Kendisi Velaryonlar’ın, Batıdiyar’a Targaryenler’den önce gelen başka bir Valyria’lı ailenin varisiydi. O kadar çok Velaryon amiral ve gemi ustası olarak görev yaptı ki bu makam artık neredeyse miras yoluyla geçiyordu.

Lord Corlys güneye ve kuzeye sıkça seyahat ederdi. Bu seyahatlerin en büyüğü ise, daha sonra kendisinin de bu isimle anılmasını sağlayacak gemisi Deniz Yılanı’ylaydı. Batıdiyar’dan birçok gemi Qarth’a ticaret yapmaya giderdi ama Corlys daha da öteye, Yi Ti ve Leng’ kadar gitti. Bu tek yolculukta Velaryon Hanesi’nin zenginliğini ikiye katladı.

Deniz Yılanı 9 büyük yolculuğa çıktı. Sonuncusunda Corly Qarth’a, altın dolu yirmi gemi götürdü. Gemileri baharatlar, filler ve en kaliteli ipeklerle doldurdu. Gemilerden bazıları kayboldu ve filler de denizde öldü ama Velaryonlar’ın serveti hala onları en zengin yapıyordu. Lannisterlar ve Hightowerlar’dan da zengin… Corlys Velaryon büyükbabasının ölümünden sonra lord oldu ve varlığını yeni bir makam olması için, eski kale Akıntıtaşı’nın yerine Yüsek Dalga’yı inşa ederken kullandı.

Ünü, saygınlığı ve parası oğlu Laenor’u destekleyecek birçok talip kazandırdı. Lord Ellard Stark ve Boremund Baratheon Laenor’un iddiasını destekledi, onlardan sonra Lord Blackwood, Lord Bar Emmon ve Lord Celtigar da… Ancak sayıları çok azdı. Çoğunluk onlara karşıydı. Üstatlar tam olarak belirtmese de her yirmi kişiden sadece biri Laenor’u destekledi. Kral, Ejderhakayası Prensi olarak Viserys’i seçti.

Kral, ömrünün son yıllarında Otto Hightower’ı El olarak seçti. Sör Otto ailesini Hightower’dan alıp Kral Toprakları’na getirdi. Aralarında 15 yaşında, genç ve zeki Alicent de vardı. Alicent kralın refakatçisi olmuştu. Krala kitap okumuş, yemeklerini hazırlamış hatta yıkanmasına ve giyinmesine yardım etmişti. Kralın, Alicent’i kızlarından biri olarak gördüğü söylenir. Bazı tatsız söylentiler ise Alicent’in kralın aşığı olduğunu iddia etmişti.

İsminin Birincisi, Arabulucu ve (hiçbir kralın o kadar uzun hüküm sürmemesinden dolayı) Yaşlı Kral olarak bilinen Kral Jaehaerys, yatağında, Lady Alicent ona arkadaşı Septon Barth’ın yazdığı Anormal Tarih isimli kitabı okurken huzurlu bir şekilde can verdi. 69 yaşındaydı ve elli beş yıl boyunca diyarı bilgece yönetti. Batıdiyar keder içindeydi. Hatta denir ki Dorne’da bile erkekler ve kadınlar böyle adil ve iyi bir kralın arkasından gözyaşı dökmüştü. Kralın külleri, eşi Alysanne ile birlikte Kızıl Kale’nin altına gömüldü. Diyara onlar gibisi bir daha gelmedi.

 Jaehaerys ve ailesi

 

Furkan Bilal Çimşir
Furkan Bilal Çimşir
birth-->early life-->depression-->internet obsession-->rise&fall

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar

%d blogcu bunu beğendi: