“Kalbimin Orta Yerinde Bu Nasıl Bir Cumhuriyet” Infinity War

Kafanızda oluşması muhtemel soruyu cevaplayarak başlayayım.Bu nasıl başlık,bu adam niye bu kadar yükseldi ? Durun anlayacaksınız. Beş yüz kelime kadar sabredin.Ayrıca on yıllık Yalın şarkısından alıntı başlık attım diye saldırmayın.Bu cümle filmden beklentimi garip bir şekilde iyi ifade ediyor.Haydi başlayalım !
Bu heyecanlı halim biraz yaşadığımız dönemle alakalı.Biz sinemanın sektör olarak dev atılımlar yaptığı CGI teknolojisinin seviyeyi uzaya çıkardığı bir çağda gençliğe ulaşmış bir nesiliz.Sinemada hiç yapılmamış bir şey,bizi çarpan görsel bir devrim izlemedik.Bu konuda bir önceki nesil daha şanslıydı çünkü sinema bu yönde o dönem yükseldi.Biz o devrin içine doğduk,sinemada ne Jurassic Park ne Terminatör nede Jaws izledik.Matrıx bile çoğumuzun zihnine VCD üzerinden izlenerek girdi.Biz sinemadan hiç bir zaman saydığım filmleri sinemada görmüş insanlar gibi büyülenmiş olarak çıkmadık.Sinema bize bu bir mucize dediğimiz birşey sunamadı.Çığır açan bir filme rastlamadık.Biz filmlere bu gözle bakmaya başlayabildiğimiz dönemde sektör zaten alıp yürümüştü,şaşıramadım.Yukarıda saydığım filmlerin hepsi bir janra yarattı,peşlerinden bir nesil insanı sürükledi,bazılarını yeni yaratıcılar haline getirdi.Biz bu deneyimi yaşamadık.Bu talihsizliğimiz üzerinden zıplayarak yükseliyorum Infinity War fragmanına.

Kadro sinema hakları karmaşası yüzünden çizgi roman içerisinde verilen kadar zengin olmasada,gördüğümüz kadarı bile bizi arşa çıkarmaya yetiyor.

Infinity War bizi sarsma şansınıza sahip.Üstelik devrim yaratmasına gerek yok çünkü filme şahane görseller,müthiş savaş sahneleri için çoşmuyoruz.Yani en azından ben bu yüzden coşmuyorum.Sıkı takip ettiğim , bir anlamda gözümün önünde büyüyen,iyi kötü bir bağ kurduğum karakterler için çoşuyorum.

Bu insanlar sizede eski dostlarınız gibi gelmiyor mu ?

Çok iyi niyetli bir yaklaşım içinde yaşattıkları tüm hayal kırıklıklarını bir kenara atıp güzel anları göz önüne alıyorum.Bu yazının filmin vizyon günü çöp olabilceğinin ve tam tersi kan ağlayan bir yazı yazabileceğimin farkındayım ama işte o ihtimal,bu filmin bize daha önce yaşamadığımız bir duygu yaşatma ihtimali bana bu başlığı attırıyor.
MCU bizim bağ kurup bu kadar uzun süre takip ettiğimiz,üzerine konuştuğumuz,teoriler ürettiğimiz,fragmanlarını incelediğimiz bu büyüklükte ilk sinematik evren.Çoğu film beklediğimizi veremedi ama geek kültürünü alevlendirmesini,çizgi roman satışlarını arttırmasını,üzerine kuralan youtube kanallarını yok sayamayız.Bu tarz işlerde gönlü olan bizleri epey bir zaman oyaladı MCU.İyi,kötü pek çok zaman geçirdik bu evren içinde.Şimdi sona yaklaşmışken içimde ister istemez bir coşku yükseliyor.
Yüzüklerin efendi,Harry Potter gibi serilerin içimizde yarattığı coşku ile ayni ama çok daha büyük.Hepsi üzerine konuştuk,heyecanladık ama MCU kitleyi genişletti en habersiz arkadaşlarımız bile bir yerinden bağladı bu fimlere.Bu hem iyi hem kötü.Paylaşabileceğimiz kişi sayısı arttı,doğal olarak etkileşim arttıkça heyecada arttı.Kültür yeryüzüne çıktı,görünür oldu,tabi işin çizgi roman tarafından habersiz ve haberdar olmaya niyetsiz kitle geldikçe bazı değerleride kaybettik.İki yönlü bir yolculuk oldu.Tek gözümüzden gülerken diğerinde yaş geldiği trajikomik anlarda olmadı değil.
Bu bağlamda beğenin yada beğenmeyin fark etmez ücüncü günün şafağında görüldüğünden beri MCU etkileri yok sayılamaz.
Şimdi baktığımda yazı planladığımdan daha büyük laflar eden bir halde ama köreltmek istemiyorum.Bir umut yazısı,iyi niyet göstergesi olarak kalsın burada.
DCU bile kötü girişine rağmen Justice league filmi ile düzelme yoluna girmişken MCU yıllardır yolunu yaptığı filmi uçuruma sürmez diye düşünüyorum.Uçurumdan düşersek onlar utansın !

Gel artık beklenen kötülük !

Bir milyar dolarlık bütçe,karakterleri gözümüzün önünde kurulan kahramanlar,yıllardır beklediğimiz Thanos,sayısız gönderme yapılan,üstüne öyküler kurulan ve bizi bu finale taşıyan sonsuzluk taşları.
Beklentimiz yüksek,heyacanımız yüksek umarım çıtada ayni yükselikte olur yoksa o sinema biletini çöpe atarken iyimseliğimide atacağım.

Sizin beklentiniz ne ? Bardağın hangi tarafını görüyorsunuz ?

Sercan Şen
Sercan Şen
Okuyoruz,düşünüyoruz,anlatıyoruz. Nasıl mı ? "Elementary, my dear Watson, elementary."

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar