Kaybedenler Kulübü: Batman V Joker!

Bu yazıda bir alıntı üzerinden yola çıkacağız.

Genel anlamda insanlar, farklı olanı dışlamakla, temkinli davranmak arasındaki ince çizgiyi fark etmiyorlar. Tanıdığın şeytan tanımadığından iyidir (better the devil you know than the devıl you dont’t know) sözünün de kullanılmasına sebep olan bu yanılgı, insanların bilmedikleri şeylere karşı olan korkusunu ortaya koyuyor aslında. Gerçekleşeceğinden haberdar oldukları bir felaket, ne kadar kötü veya korkunç olursa olsun belirsizlikten iyidir. Batman ve Joker karakterlerinin birbiriyle bu kadar uyumlu bir iyi-kötü karakter ilişkisi içinde olmalarının sebebi ikisinin de kendi dünyalarının bilinmeyen, beklenmediği davranışlarda bulunan, korkulan kahramanları olmaları, düzene karşı gelmiş olmaları, ikisin de birer ‘deli’ olması. Daha doğrusu toplum tarafından kabul gören özellikler bulundurmuyor olmalarıdır.
Bengü Eda Kılıçer

Güzel bir yerden fitili ateşe veriyor yazı.Batman ve Joker diğer kahramanlar ve kötülerden çok daha farklı bir yerde duruyorlar.Geçmişlerine ve karakterlerine baktığımız zaman benzerlik kurmak fazlası ile mümkün. İlk olarak ikisi de insan üstü güçlere sahip değiller sadece bazı yönleri yaşantıları içinde maksimize olmuş.Jokerin aile geçmişi hakkında tutarlı bilgi sahibi olmasak bile bir aile trajedisi olduğu pek çok açıdan düşünülebilir.Batman zaten hepimiz tarafından biliniyor.Farklı işler için kullansalar da ne kadar zeki olduklarını da görmezden gelemeyiz.Her ikisi de toplumu anlamaz,anlamaya çalışmaz.Sorunlarını toplumun kabul görmüş kuralları ile çözmeye çalışmazlar.O yöntemler Batman için çok yavaş, Joker için çok sıkıcıdır. İkisi de yaşadıkları tek bir (Bu noktada yine Jokerin orijin karışıklığı başımıza bela oluyor. Bunu önlemek için Alan Moore tarafından yazılan The Killing Joke öyküsünü kaynak olarak devam edelim.) kötü gün sonucu dönüşüme başlamış ve son hallerini almışlardır.

Toplum için iyi olanı bildiklerini çok emindir ve fikirlerini dayatmaktan bunun için şiddet uygulamaktan geri durmazlar.Joker hep olduğu gibi karakter yapısının temelinde bulunan aşırılığı ile bunun için öldürmekten bile çekinmez. Para ile meseleleri olmayan karakterlerdir.Bu onlar için aşılmış meseleler arasındadır. Yetenekli ve çalışkanlardır hatta saplantılı olduklarını söylemek hiç yersiz olmaz. Joker müthiş planlar kurarken kontrol altına aldığı suçluları kullanır. Yüksek bir manipülasyon yeteneğine ve kriminal zekaya sahiptir.Hastalıklı zihni ise onu tahmin edilmekten uzak yapar.Batman onun ve diğer suçluların planlarını bozmak için uğraşırken dedektiflik yeteneklerini ve teknolojiyi kullanır.Joker ne kadar üstün bir manipülasyon yeteneğine sahipse Batman o kadar üstün bir istihbarat yeteneğine sahiptir. Fiziksel olarak durum Batman lehinedir,Joker bu açığı kapatmak için tuzaklar kurar, diğer suçluları ve halkı kullanır .

Bu saydıklarımızın örneklerini Jokerin bilet kestiği pek çok  tehlikeli macerada görürüz.Bu maceralardan da yola çıkarsak yeteneklerin bir denklik yarattığını görmüş oluruz.Benzerlikleri saydık sıra farklarda.

Joker kötü bir günün travmasını atlatamamış,deli bir suç dehasına dönüşmüştür. Bruce Wayne ise içinde bulunduğu durumla baş etmek için bölünmüş ve Batman doğmuştur.Bütünlük içinde baktığımızda onun içinde akli dengeleri yerinde demek çok doğru değildir. Sadece ikinci bir karakter yaratarak deliliği kendinden ayrı tutmuştur.Joker ise bölünmek yerine tam bir dönüşüm geçirmiştir.Bu onları için kullanılan yazı tura metoforunu daha anlamlı hale getiriyor.Joker travmasının etkisiyle tamamen delirip kötülüğe yönelen bir karakter.Batman ise travmasının etkisiyle iyiliğe yönelmiş,deliliğin sınırlarında gezen bir karakterdir.Batman ve Joker çizgi roman tarihinin klasikleşmiş ama hep farklı bir yerde duran iki karakteri,uzaydan gelmeyen,mutasyon geçirmemiş tamamen insani,belkide bu yüzden bu kadar sevdiğimiz iki karakter.İdeolojileri bile sosyal dengelerimiz ve ekonomik düzenimiz üzerinden yükseliyor.
Batman çizgi roman tarihinin kapitalist karakteri,Joker çizgi roman tarihinin anarşist karakteri !

Batman Beyond 1999-2001

Bir yazı dizisi olarak düşündüğüm serinin ilk metnini burada bitiriyorum.Diğer yazıda çizgi romanların bize sunduğu öyküler üzerinden bu özdeşliğe ve farklara bakacağız.Son yazı ise karakterlere ideolojik olarak bakacağımız bir bitiriş olacak.

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Sercan Şen
Sercan Şen
Okuyoruz,düşünüyoruz,anlatıyoruz. Nasıl mı ? "Elementary, my dear Watson, elementary."

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar