Nehirova, Tully hanedanlığının bin yıldan uzun süredir yönettiği kale ve Nehirtoprakları’nın başkentidir. Tökeztaş ve Kızıltaş nehirlerinin birleştiği yerde Axel Tully tarafından inşaat edilmiştir.

Brynden Tully, Nehirova’nın yapımını şöyle anlatmıştır; ”Kuzey’in aksine, düşmanlarımızı daha göremeden yenebileceğimiz bataklıklarımız yok. Vadi’nin aksine, seyis çocuklarının sopalarla bile savunabileceği dar geçitli dağlarımız yok. Dorne’un aksine, güneşimiz yok. Ve Dornelularımız yok.” 

Axel Tully, bir çok askerin yüzme bilmediğini keşfetmiş ve kalesini iki nehrin birleştiği bir yere inşaat etmiştir. Böylelikle Nehirova’yı işgal edecek askerler kaleye çıkmak istiyorlarsa, zırhlarını çıkarıp kayıklarla gitmeleri lazımdır. Fakat Tully askerleri elbette ki oklarını kullanacaktır. Zırhlarıyla gitmek istiyorlarsa da kayıkları batacaktır. Eğer kuşatmada kalmak istiyorlarsa da açlıktan ölecektirler. Tully askerlerinin erzakları olmasına rağmen işgalcilerle dalga geçmek için Nehirova kalesinin surlarından balık tuttuğu söylenir. Nehirova’nın tüm etrafını nehirler sarmaz. Batı yakasında hiç bir nehir yoktur. Fakat Axel Tully bunun için de bir çözüm bulmuştur. Büyük, yapay bir hendek inşaat etmiş ve saldırı veya herhangi bir tehlike anında buradaki bent kapağı kaldırılarak hendeğin içinin tamamen suyla doldurulması sağlanır. Böylece kale, üç tarafı suyla çevrili bir ada konumuna dönüşür ve saldırmak neredeyse imkansız hale gelir.

 

Kalenin kum taşından yapılmış duvarları suyun içinden dimdik yükselir. Duvarlarda mazgallı siperler ve gözcü delikleri mevcuttur. Gözetleme kuleleri karşı kıyıları bile fersah fersah tarayabilecek bir görüş açısına sahiptir. Doğru düzgün bir askeri donanımla savaş durumda 200 asker oldukça yeterli olur ve yeterli hammadde mevcutsa Nehirova en az iki yıllık bir kuşatmaya dayanabilir. Muhafızlar balık sorguçlu miğfer giyer.

Brynden Tully, Kızıl Düğün hakkında şunları söyler; ”Tüm Diyar, Walder Frey’in intikam için Robb Stark’ı öldürdüğünü söyler. Diğerleri ise Lannisterların altınlarının yardımıyla onu öldürdüğünü. Ama tüm Nehirliler, Walder Frey’in Nehirova’yı istediği için bunu yaptığını bilir.”

”Lannisterlar, Freylere Nehirova’yı ve Nehirtoprakları’nı verebilir. Fakat biz vermiyoruz. Ve Kralkatili bizi yenebileceğini sanıyorsa buyrun gelsin! Yeni bir olta bile oydum. Açlıktan birbirlerini yiyecekleri zaman, Alabalıklarımızı onlara sallayacağız.” -Brynden Tully