Orta-dünya Kitapları Okuma Rehberi

Tolkien’in kurgusal dünyası Orta-dünya’da geçen kitapları kronolojik olarak okumak isterseniz:

 1. Silmarillion
 2. Húrin’in Çocukları
 3. Hobbit
 4. Yüzük Kardeşliği
 5. İki Kule
 6. Kralın Dönüşü
 7. Bitmemiş Öyküler

Bitmemiş Öyküler, her çağdan belli konu başlıklarını inceleyen ve notlar, açıklamalardan da oluşan bir kitaptır; o yüzden belli bir zaman dilimine sığdırılamaz. Ayrıca kitap gerçekten de bitmemiş öykülerden oluşur. Hikayeler çok sürükleyici bir şekilde devam ederken bir anda kesiliveriyor.

Yaşamın bu kadar kısa olmamasını dilerdim, dil öğrenmek zaman alıyor, ve kimsenin bilmek istemediği şeyler yapacağım.

— J.R.R. Tolkien

Orta-dünya kitaplarını kolay dilden, zorlayıcı bir dile kadar uzatarak ve zamansal çizgiyi de ‘aşırı bozmadan’ okumak istiyorsanız:

 1. Hobbit
 2. Yüzük Kardeşliği
 3. İki Kule
 4. Kralın Dönüşü
 5. Silmarillion
 6. Húrin’in Çocukları
 7. Bİtmemiş Öyküler

Önerilen Okuma Sırası

Önerdiğimiz okuma sırası ‘kronolojik okuma sırası’dır. Çünkü Yüzüklerin Efendisi Serisi yazarın ve fantezi edebiyatının başyapıtıdır. Bu değiştirilemez bir gerçek. Kronolojik okumanın mantığı da Silmarillion’da, Yüzüklerin Efendisi’ne dair bir kaç paragraftan fazlası geçmez. Silmarillion ‘Yaratılış’tan, İkinci Çağ’ın sonuna kadar devam eder. Ancak Yüzüklerin Efendisi’nde Silmarillion’a dair pek çok söz ve konuşma geçer.

Silmarillion’un dili, yapısı, vs. fantezi edebiyatına yabancıysanız biraz karmaşık gelebilir. Ancak İthaki ve Altıkırkbeş yayımlarında kitabın sonunda sözlük ve soyağaçları mevcut. Oradan yararlanarak veya internetten bakarak kitabı kolayca bitirebilir ve böylece Orta-dünya serüveninde ilk adımı atmış olabilirsiniz.

Şimdiden iyi okumalar!

Mehmet Özgül
Mehmet Özgülhttps://ozanlarinoykuleri.com
ozanların öyküleri kurucusu. you better stop running, 'cause you know that i'm coming.

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar