Pyke’ın Kısa Tarihi

Pyke, Demir Adalar’daki ne en büyük, ne en görkemli kalesidir.  Greyjoy Hanesi’nin lordları demirdoğumluları oradan yönetir. Uzun zamandır Pyke adasının adını kaleden aldığı söylenir, ancak adanın yerlileri ise tam tersinin doğru olduğunu söyler.
Pyke o kadar eskidir ki kimse ne zaman inşa edildiğini veya kimin inşa ettiğini bilmez.

Bir zamanlar, yüzyıllar önce, Pyke diğer kaleler gibiydi. Bir uçurumun kenarına yapılan, denizin dibindeki taştan bir kaleydi. Duvarları, iç kaleleri ve kuleleri vardı. Ancak uçurum göründüğü kadar sağlam değildi. Dalgaların vurmasıyla uçurum çökmeye başladı, duvarlar çöktü, zemin parçalandı, dış binalar kayboldu. Bugün Pyke’dan kalan şeyler altı tane adacığın üzerinde yükselen kuleler ve kaleler topluluğudur.

Perde duvarın bir kısmı, büyük bir kapı kulübesi ve savunma kuleleri vardır. Kaleye tek giriş orijinal kaleden kalan kısımlardan biridir. Taştan bir köprü kalenin girişi ile ilerideki ilk ve en büyük adacığın üzerindeki Büyük Pyke Kalesini bağlar.
Onun ilerisindeki kuleler ise birbirilerine halat köprüler ile bağlanmıştır. Greyjoylar fırtına kükrerken o köprülerden geçebilen bir adamın kolaylıkla kürek çekebileceğini söyler.
Kalenin duvarlarının altında dalgalar halen kuleleri dövmektedir. Ve şüphesiz ki bir gün Pyke’ın kalan kısmı sulara gömülecektir.

Büyük Kale: En büyük adacığın üstünde bulunur. Taş geçit ile Kanlı Kale’ye bağlanır. Deniztaşı Tahtı bu duman renkli kalede bulunur.

Kanlı Kale ya da Misafir Kalesi : Kalenin en büyük bölümlerinden biridir. Büyük Kale’den daha dışarıda kendi adasının üzerindedir. Salonları diğer kale salonlarına göre daha büyük ve daha iyi döşenmiştir. İsmini binlerce yıl önce Üç Dişli Mızrak Kralı Bernarr II Justman’ın oğlunun burada katledilmesi ve parçalarının anakarada ki babasına gönderilmesinden almıştır.

Mutfak Kalesi: Kendi adası üzerinde kurulmuştur. Anakara’dan Büyük Kale’ye göre daha dış kısımdadır.

Deniz Kulesi: Adanın en uzak köşesindeki en dış adada yükselir. Kalenin en eski parçasıdır, yuvarlak ve yüksektir. Kulenin yüzeyi yüzyıllardır tuzların çarpması sonucu beyaz ve eğridir. Deniz Kulesi’nden Büyük Kale’ye geçmek için üç köprü geçilmelidir.

Kapı Kulübesi: Büyük Kale’den yüksek bir körü ile ayrılır. Pyke’nin duvarları bir yamaçtan diğerine uzanan hilal şeklindedir, kapı kulübesi duvarın ortasında yer alır ve olası saldırılara karşı ek önlem amacıyla buraya sağlam bir demir kapı konulmuştur. İki tarafında toplamda üç kule vardır. En güneyde ki kule diğerlerine nazaran yenidir, soluk gri taşlarla inşa edilmiştir. Eski güney kulesi ise Greyjoy İsyanı sırasında Robert Baratheon duvarlarda gedik açtığında yıkılmıştır.

Kaynak: The World of Ice and Fire by by George R. R. Martin Elio Garcia and Linda Antonsson.

 

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar