“Sen kitap okumuyorsun!”

“Kitaplar çok pahalı.”

Kitap okumaktan kaçınan insanların pek çok sözü vardır. Bunlardan biri hemen üstte duruyor. Yazının şu kısmında, birçok şeye ulaşmanın önünde de durduğu gibi, kitaplara erişimin önünde duran büyük bir engelini inceleyeceğiz: Ekonomik neden.

Kitap okumamak, okumaktan kötü ya da iyi bir şeydir şeklinde bir iddiam yok. Kitap okumanın tek amacı bilgi edinmek olmasa da şöyle bir örnek verebilirim: Teknolojinin sunduğu araştırma imkanları belki de kitaplardan çok daha hızlı ve kullanışlı bir bilgi sunabilir bize. Buna karşı bir düşüncede değilim. Bu yargıyı da kırdıktan sonra gönül rahatlığı ile sözlerime başlayabilirim.

Kitaplar, evet pahalı. Şimdi bir Yüzüklerin Efendisi okumak isteseniz, ilk kitap için 35 TL’nin altında bulamayacaksınız. Ülkemizde birçok insan da bir kitaba böyle bir ücret ödemek istemiyor. Ancak bu konuda bir çözüm arayışında bulunan yok. Kitap okumanın mağazadan satın alarak okumaktan başka birçok yolu var. Sıralayalım bunları:

Kütüphaneler

Kütüphaneler bu soğuk kış günlerinde bizim için sıcak bir yuva. Hem birçoğumuz dikkatimizin sık dağılmasından şikayetçi değil miyiz? Kütüphanede ses yahut kitaplardan farklı pek bir şey bulunmadığı için daha iyi odaklanabiliyoruz. Hemde etraf ücretsiz kütüphane kaynıyor. En azından İzmir’de durum böyle. Diğerleri hakkında bir inceleme yapmadım.

E-kitap

Elektronik kitaplar ücret açısından müthiş derecede uygun ürünler. 10 TL’nin altına bir sürü kitap bulunabilir. Şöyle bir avantajı da var e-kitap okumanın: her yerde okuyabilmek. Telefonunuza yüklediğinizde ne ağırlık yapıyor, ne yağmurda çamurda ıslanıyor, ne de boyut açısından bizi zora sokuyor.

Çok resmi ve reklamsı bir havaya sokmak istemiyorum yazıyı. O yüzden buradan sonra biraz daha kendi fikirlerime yer vereceğim.

Her şey hızlanıyor. Bunu tüketim yelpazesinin büyümesiyle bağdaştırıyorum. Zaman ilerledikçe mi ya da yaşlarımız ilerledikçe mi bilemiyorum ancak bir şey yapmak için artık vaktimiz daha da sınırlı oluyor. Kitap okumak da belki bu nedenden de olabilir, herkesin sık tercih ettiği bir opsiyon olamayabiliyor.

Bundan dolayıdır belki: şu kitap okumuyor, bu kitap okumuyor, insanımız kitap okumuyor… gibi yargılara hiç katılasım gelmiyor. Kitaptan almak istediğimiz haz mı? Roman okuyorsak muhtemelen öyle. Kişi hazzı kitaplardan başka şeylerden de alabilir. Sanatın başka bir dalı da olabilir ya da sanattan bambaşka bir şey de olabilir bu. Alınmak istenen bilgi mi? Kişi bilgiyi de yine başka şeylerden alabilir. Belgesel, internet, gazete, dergi…

Peki neden insanlar sadece kitap okumadıkları için bazı kesimler tarafından suçlanır ya da içten içe aşağılanır duruma geldiler? Bu insanlara sormak istiyorum: Kitap okumaktan beklentiniz ne? Hatta, başkalarının kitap okumasından beklentiniz ne? Eğer kültür, eğitim seviye-düzeyinin artması ise; bunu sadece kitap etkeniyle sınırlamak yanlış olmaz mı? Okuyun, siz de haz alın; kafasındaysak bunu yine kitapla sınırlamak yanlış olacaktır.

Mehmet Özgül
Mehmet Özgülhttps://ozanlarinoykuleri.com
ozanların öyküleri kurucusu. you better stop running, 'cause you know that i'm coming.

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar