Shire Orta-Dünya’da ki Hobbitlerin yaşadığı yerdir. Orta-Dünya’nın kuzeybatı bölgesinde eski Arnor Krallığının kalıntıları arasında, Eriador bölgesinde bulunur.

Üçüncü Çağa doğru Eriador’da ki çoğu bölgelerde nüfus azalmaları görüldü. Ortak dilde ismi Sûza, “Shire,” ya da Sûzat, “The Shire”. Bilinen yanlışlardan birisi olarak Frodo Baggins Shire’da değil Bucklands’te doğmuştur.

Üçüncü Çağın sonuna doğru Isengard’dan kaçan Saruman, Hobbitlerin arasına katıldı ve onların gözünde yüce bir insan olarak gözüktü ama Samwell ve tayfası, Shire’a dönünce Saruman’ın oyunu ortaya çıktı ve Hobbitler Saruman’a karşı silahlanıp onu öldürdüler.

Hobbitlerin ilk kökeni ile ilgili çeşitli spekülasyonlar vardır. Hobbitler ilk olarak Puslu Dağların doğusundaki Anduin Vadisinde yaşamaktaydılar. Bir süre sonra Kuytuorman’ın şeytani yaratıkları tarafından rahatsız edilince batıya doğru göç etme ihtiyaçları duydular ve Dunland ile Cardolan bölgesindeki çeşitli yerlere yerleştiler.

Shire ilk olarak Arnor Krallığına bağlıydı. Hobbitler Kral II.Argeleb’in verdiği özel izinle Shire’da yaşıyorlardı. Hobbitler kendilerini Kralın hizmetkarları (Derebey) olarak görüyorlardı. Bu yüzden bazı savaşlar da rol aldılar ve Angmar Savaşında Hobbitler’de asker yolladı. Arnor’un çöküşünden sonra Shire hala kendi halinde kaldı ama Gondor’un otonomlu özerk bölgesi olarak devam etti.

Shire büyük bir doğa harikası sayılabilir.
Kuzeyinde: Evendim Tepeleri
Doğusunda: Bree
Güneyinde: Brandywine Nehri
Batısında ise: Beyaz Çıkışlar ve Gri Cennetler bulunmaktadır.

Shire’da Hobbitler genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraşır ve bu ürünlerini ticaret olarak kullanmaları onlara bir ekonomik gelir getirmektedir.

Kaynakça
http://lotr.wikia.com/wiki/Main_Page