Targaryen Kralları – Aenys I

Aenys Targaryen, Bu İsimle Anılan İlk Kral,
Demir Taht’ın İkinci Sahibi, Targaryen Hanesi Lordu

 

Aenys Targaryen babası gibi uzun bir adamdı. Gözleri babasınınkilerden daha soluk bir renkteydi. Saçları omuzlarına dökülürdü ve parfümlüydü. Kısa bir bıyığı ve sakalı vardı. Gözleriyle aynı renkte cübbeler giyerdi. Tacı altından yapılmaydı ve babasının tacından daha büyüktü. Doğumda ve hayatının ilk yıllarında zayıf bir çocuktu. Ama ejderhası Çabukgümüş’le birlikte o da çabucak daha güçlü bir hale geldi.

Aenys hayalperest biriydi. Simyaya ilgi duyardı. Onaylanmaya ihtiyacı vardı, bu da onun, diğerlerini kırmamak için, karar verme konusunda sürekli ikileme düşmesine sebep oldu. Krallığı bu ikilemlerle geçti. Bu yüzdendir ki sonu çabuk oldu.

Fatih öldükten hemen sonra, Targaryen hükmünün sorunları baş gösterdi. Bunlardan ilki Kara Harren’in torunu olduğunu iddia eden Kızıl Harren adında bir kanun kaçağıydı. Kalenin içindeki bir hizmetkarın yardımıyla, Kızıl Harren hem Harrenhal’u hem de o zamanki yöneticisi ünlü Lord Gargon’u (İlk Gece geleneğini gerçekleştirmek için hükmü altındaki topraklarda gerçekleşen tüm düğünlere katıldığından Misafir Gargon olarak bilinirdi) ele geçirdi. Kızıl Harren kendini kalenin lordu ve Nehir’in Kralı olarak ilan etti. Lord Gargon da kalenin tanrı korusunda ölüme terk edildi. Bu olaylar gerçekleşirken kral, Tullyler’in evi olan Nehirova’daydı. Lord Tully ve kral bu sorunla başa çıkmak için Harrenhal’a gittiklerinde kaleyi boş buldular. Gargon’un sadık adamları kılıçtan geçirilmişti ve Kızıl Harren ile adamları haydutluğa geri dönmüşlerdi.
Daha sonra başka isyanlar da çıktı. Dorne’da bir adam kendini Akbaba Kral ilan etmişti ve Vadi’nin koruyucusu Ronnel Arryn’in kardeşi Jonos Arryn ağabeyini zincire vurmuştu. Kral önce Vadi’ye, gaspçı Jonos’la konuşmak için yelken açmak istedi. Ama daha sonra Kızıl Harren’in Kral Toprakları’na saldırabileceği korkusuyla bu emrini iptal ettirdi. Kral hatta bu konularla nasıl başa çıkılacağını tartışmak için Büyük Konsey’i bile topladı. Diyar’ın şansına, diğer insanlar çok daha çabuk hareket etti.
Taşlıyazı’dan Lord Royce Jonos Arryn’in güçlerini yok eden bir ordu topladı. Bu olay sonucunda Jonos Arryn kardeşi Lord Ronnel’i Ay Kapısı’ndan aşağı attı. Maegor uzun zamandan beri arzuladığı ve babasının ölümüyle elde ettiği ejderhası Kara Dehşet Balerion’la birlikte geldiğinde Eyrie’nin nihayetinde Jonos için güvenli olmadığı anlaşıldı. Jonos ve bütün yandaşları Maegor tarafından öldürüldü.
Bu sırada Demir Adalar’da bir adam tekrardan doğan Kral Lodos olduğunu iddia ediyordu. Adam Lord Goren Greyjoy tarafından öldürüldü ve kafası Kral Aenys’e yollandı.
Marteller, Akbaba Kral ile ilişkileri olmadığını iddia etmeleri ve bu isyana son vermeye çalışmalarına rağmen bu iş Hudut Lordları’na kaldı. Orys Baratheon ve Vahşi Sam Tarly bu isyanı sona erdirdi. Vahşi Sam’in kılıcı Yürekfelaketi’nin sapından ucuna kadar kana bulandığı söylenir. Kızıl Harren ise öldürülen son isyancıydı. Kral Eli Alyn Stokeworth tarafından köşeye sıkıştırılan Harren, Alyn’i öldürdü. Harren’i ise Alyn’in yaveri öldürdü.
İsyanlar sona erince kral kendisine yardımcı olan herkese teşekkür etti. Kardeşi Maegor’u ise yeni Kral Eli yaptı. Bu o zaman için yapılabilecek en doğru tercih gibi gözüktü ama bu seçim Aenys’in sonunu hazırladı.

Maegor eşi Ceryse yerine ikinci bir eş alarak Alys Horroway’le evlendi. Halk o kadar tepki gösterdi ki kral, kardeşi Maegor’u sürgüne yollamak zorunda kaldı. Aenys meselenin böyle kapanacağını umdu ama Yüce Septon hala memnun değildi. Aenys’in yeni Kral Eli Septon Murmison bile İnanç ve Taht’ın arasını tamamen iyileştiremedi. Aksine durum Aenys’in en büyük kızıyla evlenmek üzere oğlu ve varisi Aegon’u seçmesiyle daha kötüye gitti. Bu yüzden bir zamanlar Aenys’i seven halkı bile ona sırtını döndü. Septon Murmison düğünün seremosini gerçekleştirdiği in İnanç’tan ihraç edildi ve Kral’ın Şehri sokaklarında parçalarına ayrıldı. Birkaç kişi kalenin içinde kral ve ailesini öldürmeye teşebbüs ettiyse de Kral Muhafızları’ndan bir şövalye sayesinde bunu başaramadılar. Bu yüzden kral ve ailesi güvende olmak için Ejderhakayası’na uçtu.

FS 41 yılının son günlerinde diyarın çoğu Aenys’e sırtını dönmüştü. Halk isyan etmiş, lordları silahlanmıştı. Aenys 35’inde olmasına rağmen 60 yaşındaymış gibi görünüyordu. Yönetimi Vekil Kraliçe Visenya ele aldı ve bu sürede kral biraz iyileşti. Hemen sonra ise kızı ve oğlunun Crakehall kalesinde ele geçirildiğini öğrenince kendinden geçti. Üç gün sonra ise öldü. Babasının cenazesi gibi, Aenys’inki de Ejderhakayası’nda ateşe verildi.
Kraliçe Visenya’nın ölümünden sonra, Kral Aeny’in ani ölümünün Visenya’nın işi olduğu iddia edildi. Bazıları Visenya’yı akraba ve kralkatili olmakla, oğlu Maegor’u tahta geçirmeyi istemekle suçladı. Visenya birçok şeydi ama kıskanç bir kadın değildi. Ama bu mesele kolayca cevaplanacak ya da görmezden gelinecek bir mesele değil.

Furkan Bilal Çimşir
Furkan Bilal Çimşir
birth-->early life-->depression-->internet obsession-->rise&fall

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar