”Tolkien’e ne kadar hayran olsam da bir konuda eleştirmem gereken bir nokta var. Karanlık Lord konsepti, iyi adamların kötü adamlarla savaşması ve İyiye karşı Kötü konularını ”İşte buradaki beyazlar içidenkiler iyi adamlar ve şuradaki siyahlar içindeki çirkinler ise kötü adamlar.” şeklinde yansıtması hikayeyi bir çizgi filme dönüştürüyor.” -GRRM

TEORİ: ÖTEKİLER VE AMAÇLARI

Hikayelere göre, Ötekiler bir nesil boyunca süren bir gece getirdi (ya da gece Ötekileri getirdi) ve bir şekilde onları geri göndermeyi başaran az sayıda insan dışında uygarlığı yok etti. Savaşın sonunda ise Ötekileri diğer tarafta tutan; göz kamaştırıcı, büyülü, buzdan bir Duvar inşa edildi.

Westeros kültüründeki Son Kahraman R’hollor inancındaki ve doğu figüründeki Azor Ahai ile aynı karakter olmayabilir. Onun büyülü kılıç hikayesi ise insan kaybı ve fedakarlık için bir alegori olabilir. (Zaten bu evrende bir kişinin elinde alevli/büyülü bir kılıçla ejderha olsa dahi
tek başına bir orduyu yenmesi gülünç derecede absürt.)

Melisandre; Ötekileri karın, buzun ve soğuğun iblisleri olarak tanımlıyor ve onları kendi tanrısına karşı olan tek bir zihnin kontrolündeki hizmetkarlar olarak betimliyor.

Peki ya yanılıyorsa?

 

ALTERNATİF TEORİ
Tormund, Ötekileri açıklarken onların somut görünüşlerinden, buzdan kılıçlarından vb. hiç bahsetmiyor. Bu da Tormund’un onlar ile direk karşılaşmadığını gösteriyor. (Eğer onlar sis formuna giremiyorlarsa.) Onları gölge/sis şeklinde anlatıyor ve görmeseler bile hep etrafta olduklarını söylüyor.

Bununla beraber Gece Kralı’nın hikayesi de açıklanınca okuyucular Gece Kralı’nın herhangi birinin Ötekilerin tarafına geçeceğini öngörebildiğini tahmin etmeye başladı. (Teorilerde Stannis ve Roose da onlara dahil.) Gece Kralı’nın hikayesi sıradan bir korku hikayesi değil, aynı zamanda Ötekiler ile olan savaşın nasıl kazanıldığını açıklıyor.

Koca Karı hikayelerindeki Son Kahraman hikayesi Ötekilerin kapanışıyla sona eriyor. Herhangi bir savaştan veya galibiyetden söz edilmiyor.

Daha önceden Westeros’da türler arası anlaşmalar olduğunu biliyoruz. İlk İnsanlar ve Ormanın Çocukları şartları kabul ederek bir barış anlaşması imzalamışlardı.

Teoriye göre Son Kahraman bir savaşçı değil, bir diplomat. İnsanlar ve Ötekiler bir şekilde uzlaştı. Hatta Duvar’ı inşa eden de Ötekilerdi. Amaçları kendilerini sınırlamak değil, kendi bölgelerini belli etmek ve kendilerini güneyden gelen ateş büyüsü gibi tehditlerden korumaktı.

Ve tabii ki bu pakt da serideki diğer anlaşmaların mühürlendiği gibi mühürlenecekti, bir evlilik ile. Bir Stark, Ötekilerin kraliçesiyle evlendi.

Daha sonra Ötekiler sözünü tuttu ve insanları rahat bırakıp gittiler.

Fakat insanlar anlaşmaya uymadı. Büyük bir popülasyonu Duvar’ın yanlış tarafına yerleşti. Bu sırada anlaşmanın bazı maddelerini ihlal etmiş olabilirler.

Bu Craster’ın çocuklarını neden Ötekilere bağışladığının sebebi olabilir mi? Belki de o, yanlışlıkla anlaşmadaki ihlal edilen maddeyi bulmuştur ve benimsediği görevinş yerine getirmeye çalışıyordur. Biz Ötekilerin bebeklere kötü bir şeyler yaptığını sanıyoruz çünkü onlar kötü görünüyor ve kötü davranıyorlar. Ama cidden öyleler mi?

Ötekiler, Gece Nöbeti’ne tüm güçleriyle saldırıyorlar ama Yabanilere hiç saldırmıyorlar. Neden?

Olay basit, Duvar’daki kurallar iki taraf için de geçerli. Gece Nöbeti güneydeki olaylara müdahale etmediği gibi kuzeye de etmemesi gerekiyor.

Yine Gece Kralı’na dönüyoruz. Gece Nöbeti’nde bir lider değişikliği oldu ve Stark-Öteki gelinin hanedanı yönetimden seçim yoluyla ayrıldı.

Ötekilerin gözünde Gece Nöbeti anlaşmayı bozdu ve Ötekiler onları yok etmeye çalışıyorlar. Bunu özellikle de Great Ranging’de kuzeyi istila edince denediler.

Ötekiler Yabanileri güneye doğru itiyor. Amaç onları yok etmek değil kovmak. İnsanlar anlaşmanın kendi bölümlerini bozduğu için Ötekiler’de artık kendi bölümlerini uygulamakla yükümlü değil.

 

 

KIŞ KRALLARI VE EJDERLORDLARI

Eğer bu teori doğruysa, Starklar ve Ötekiler antik zamanlarda evlendiler ve müttefik oldular. Onlar kışların krallarıydı. Kış geliyor.

Catelyn kocasının hanesinin sözlerini anlatırken yanılıyordu. “Kış geliyor.” gelecek zorlukların uyarısı değil, “Beni kükrerken duy.” gibi bir tehdit veya “Güçlenerek büyür.” gibi bir övünç.

Starkların büyüye karşı doğuştan bağlantısı var ve hikayeler onların damarlarında Duvar’ın ötesindeki kanın aktığını söylüyor.

Bu onları ejderlordları ile zıt konuma getiriyor. Valyrialılar normal insan değillerdir. İnsanların genelde mor gözleri ve gümüş renginde saçları olmaz. Onlar ateşe karşı bağışıklı değil ama ısıya karşı yakınlıkları var. Tıpkı bir Stark’ın donarak ölebilmesi ama Ned’in Winterfell’de çıplak halde uyurken bile rahat edememesi gibi. Aynı zamanda ejderhalar ile de büyülü bir bağlantıları var.

Büyüyle ilgili büyük bir şeyler oluyor. Teorisyenler sürekli Ejderhaların ve Ötekilerin dönüşüne bir sebep arıyor.

Bu sebebin ne olduğuna dair ipucular var: Daenerys, Robb ve Jon;hepsi hemen hemen aynı zamanda doğan, atalarının büyülerini taşıyan çocuklar. Daenerys ejderhalar öldükten itibaren kuluçka olayında başarılı olan ilk Targaryen. Robb ve Jon ise Starklar warg olamamaya başladığından beri ilk Stark warglar.

Her kapı Rhaegar’a çıkıyor.

Ötekilerin dönüşü ateşin gücünü kullanarak önlenilmesi gereken bir kıyamet değil. Rhaegar bunu biliyordu ve insan ırkını korumanın tek yolunun buz ve ateş arasındaki denge olduğunu anlamıştı.

Ötekiler bu sefer eskisi gibi bağışlayıcı olmucak. İnsanlar kendilerinin güvenilmez olduğunu gösterdi. Ötekiler dünyayı insanlardan kurtardıklarını düşünüyor.

İşte Jon burda işin içine giriyor. Jon, Rhaegar’ın Buz ve Ateşin Şarkısı. Bu yüzden kendini sürekli buzdan bir kılıfı olan alevli kılıç taşırken hayal ediyor. Jon’da wargların, Starklardan dolayı Ötekilerin ve Targaryenlardan dolayı ejderlerin kanı var. Jon’jn amacı taraflardan birinin yenilgisi değil. Taraflar arasındaki barış.

Bunların hepsi kehanette öngörüldü. Ötekilerin de kehaneti yok mu?

ÖTEKİLER’İ NE HAREKETE GEÇİRDİ?
Onların zihinsiz yok ediciler değil de gerçek bir kültür olduğunu varsayarsak onları güneye yönlendiren ne? Sizce bu…

1. Gece Nöbeti’nin çöküşü
2. Stark lordunun ve varisinin Targaryen kralı tarafından öldürülmesi
3. Ejderhaların kendilerini yok etmek için geleceğini anlatan kendi kehanetleri olabilir mi?

Ötekiler’in ne kadar aktif olduğunu ve ne kadar hızlı organize olduklarını bilmiyoruz.
Waymar Royce ve ekibi onlarla ilk karşılaşanlar olmayabilir fakat onların olayı birinin hayatta kalıp güneye bilgi getirdiği tek olay. Aslında, Ötekiler Gared’ı Gece Nöbeti’ni ve diyardaki insanları son bir kez uyarması için salmış olabilir.

Nasıl Sona Erecek?
İnsan güçleri ve Ötekiler arasında bir tarafın yok olacak şekilde mağlup edilmesiyle bitecek epik bir savaş ve sonrasında oluşacak barışçıl yeni çağ fikri anlatılanlara göre hikayeye uymuyor.
Daenerys, Ölümsüzlerin Evi’nde duvarda yetişen mavi bir gül görüntüsü görmüştü. Yani Lyanna’nın oğlunun duvarda bulunmasını. Jon Duvardaki Kral olacak ve barışı mühürleyecek. Eski Gece Kralı’nın yaptığı gibi Ötekiler’den bir gelin alacak.

Kaynak: https://www.reddit.com/r/asoiaf/comments/23p48r/the_true_nature_and_purpose_of_the_others_and_the/