The Witcher Evreni – Kuzey Krallıkları

İlk yazımda Witcher evreninin genel olarak içeriğinden ve nasıl başlanması gerektiğinden bahsetmiştim. Şimdi sıra,evreni biraz daha kurcalamaya ve daha iyi anlamaya geldi. Bu yazıda,Witcher evrenindeki Kuzey Krallıkları’ndan bahsedeceğim.Öncelikle Redenya dışında bütün Kuzey Krallıkları genel olarak Melitele ve Aziz Lebioda inançlarına sahiptir.

Büyük Kuzey Krallıkları

1. Aedirn

Sınırları içerisinde Mavi Dağlar’ı ve Dol Blathanna’yı barındırır. Elf büyücü Enid an Gleanna tarafından yönetilmektedir. Başkenti Vengerberg’dür. Para birimi olarak Ducat kullanılmaktadır.

2.Cintra  

Başkenti Cintra şehridir. I. Nilfgaard Savaşı’nda Nilfgaard İmparatorluğu tarafından ele geçirilmiştir. Fakat II. Nilfgaard Savaşı’ndan sonra bağımsız hale gelmiştir. Bağımsız hale gelmesine rağmen Nilfgaard İmparatoru Emhyr var Emreis tarafından yönetilmeye devam etmiştir. Cintra Varisi de Cirilla Fiona Elen Riannon’dur.

3.Kaedwen

Kaedwen,Kuzey Krallıkları’ndan en büyüğüdür,ayrıca Nilfgaard’dan sonra dünyadaki en büyük ikinci ülkedir. Başkenti Ard Carraigh’dir.Kral Henselt tarafından yönetilmektedir. Para birimi olarak Ducat kullanılmaktadır.

4.Kovir ve Poviss

Sadece Kovir olarak da bilinen Kovir ve Poviss krallığı,en büyük maden ihracatına sahip ülkesidir. Kral Tankred Thyssen tarafından yönetilmektedir. Başkenti kışın Lan Exeter,yazın ise Pont Vanis olmaktadır. Para birimi olarak Bizant kullanılmaktadır. Poviss halkı Ebedi Ateş inancında iken,Kovir halkı Aziz Lebioda inancındadır.

5.Lyria ve Rivia

Lyria ve Rivia Krallığının başkenti yaz dönemlerinde Lyria iken kış dönemlerinde Rivia’dır. Kraliçe Meve tarafından yönetilmektedir. II. Nilfgaard Savaşı sırasında Nilfgaard İmparatorluğu burayı işgal etmiştir fakat sonradan serbest bırakılmıştır. Baş karakterimiz Rivia’lı Geralt,”Rivia’lı” lakabını seçmiştir. Ayrıca Geralt Yaruga Köprüsü Savaşı’ndan sonra Kraliçe Meve tarafından şövalye ilan edilmiştir.

6.Redanya

Redanya Krallığı’nın başkenti Tretogor’dur. Kral V. Radovid tarafından yönetilmektedir. Para birimi Kron’dur. Diğer Kuzey Krallıkları genelde Melitele İnancına sahip iken Redanya,Kral Radovid’in baskıları sonucunda Ebedi Ateş İnancına sahip olmuştur.

7.Temerya

Temerya Krallığı’nın başkenti Vizima’dır. Kral Foltest tarafından yönetilmektedir. Para birimi Oren’dir.

Bir yazının daha sonuna geldik,umarım Kuzey Krallıklarını açık bir şekilde anlatabilmişimdir. Başka yazılarda görüşmek üzere, Va Fail. 

 

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar

1 YORUM