Tolkien Filminin Fragmanı ve Çıkış Tarihi Yayınlandı

Tolkien için eski çağın efsanelerini bizim dünyamıza ulaştıran bir kanaldır diyebiliriz. Ünlü üçlemesi “Yüzüklerin Efendisi” ülkemizde 90’lı yıllarda popüler olmaya başlamışken Peter Jackson’ın kitaplarla aynı isimleri taşıyan filmleri çekmesiyle Tolkien’in zaten var olan ünü ziyadesiyle arttı. Tolkien’i vazgeçilmez kılan, dünyasını yaratırken Hristiyanlık öncesi döneme ait hikayeleri, söylenceleri ve sembolleri temel alarak yeni baştan sadece ‘’kendine benzeyen’’ bir dünya yaratmasıdır. Yazarın eserlerindeki karakterlerin ve olayların gerçek olaylarla bağlantılı olup olmadığı tartışılır. Hatta bu konuda ülkemizde de kitaplar yazılmıştır. Okuyucularımıza Yüzüklerin Efendisi’ne farklı bir okuma deneyimi yaşamaları için Bahadır Dinçarslan’ın “Karşılaştırmalı Mitoloji; Tolkien Ne Yaptı?“ kitabını öneriyorum. Tolkien’ın kitaplarında gerçeğe dair bir şeyler aramalarına karşı tepkisinin sert olduğunu biliyoruz.

Tolkien’in efsanevi serisinin ilk kitabı Hobbit, 1937 senesinde basılır. Aradan yirmi küsür yıl sonra ünlü üçlü seri olan “Yüzüklerin Efendisi “ (1954-1955) serisini okuyuculara sundu. Tolkien’in kurduğu bu evren bir grup tarafından “çocuk kitabı” olarak eleştirilse de altmış nesli ve onu takip eden nesiller için modern asrın destanı haline gelmiştir. Ünlü İngiliz Pop müzik sanatçısı Sting’in ismi Bilbo Baggins’in küçük kılıcından gelmektedir. Günümüzün ikon dizilerinden olan Game Of Thrones’un yaratıcısı G.RR.Martin Yüzüklerin Efendisi’nden ilham aldığını söylemiştir. Dünya tarihinin en hareketli yılları olan 1968’li senelerde öğrenciler başkanlık seçimlerinde Yüzüklerin Efendisi karakterlerini aday göstermiştir.

2000’li senelerin başında zaten yeterince ünlü olmuş olan seri, 2001 senesinde Peter Jackson yönetmenliğinde eş zamanlı olarak Yeni Zelanda’da çekilmiştir. Gişe rekorları kıran ve ödüllerini toplayan bu üçleme dünya sinema tarihine damga vurmuştur. 2012, 2013, 2014 senelerinde de Tolkien’in evreninin ilk ürünü olan Hobbit film serisi çekilmiştir.

Fantastik edebiyat tutkunlarının merakla beklediği “Tolkien” filmi hakkında detaylar elimize ulaştı. Film, edebiyat ve sinema dünyasına Yüzüklerin Efendisi, Hobbit ve Silmarillion gibi eserler sunan Tolkien’in kendi kurgu dünyasını yaratma sürecini ve hayatının önemli dönemlerini konu alıyor. Yönetmenliğini Dome Karuoski yaptığı filmin başrolünde Nicholas Hoult bulunuyor. Film 10 Mayıs 2019 tarihinde sinemalarda olacak.

Fragman oldukça etkileyici ve filmin çıkış tarihini pencerelerden bekletecek tatta, siz ne düşünüyorsunuz?

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar