Varg Vikernes’in Tek Kişilik Projesi: Burzum

Şimdiye kadar hiç konser vermemiş ancak black metal türünün en ünlü gruplarından biri olan Burzum'un hikâyesine yakından bakalım.

1991’de Satanel grubu dağıldıktan sonra Varg Vikernes, Burzum ismini verdiği tek kişilik bir proje başlattı. (Burzum, J.R.R. Tolkien‘in yarattığı, Mordor’da orklar tarafından konuşulan Kara Lisan’da “karanlık” anlamına geliyor.) Varg, tüm enstrümanları ve vokali kendisi üstlenerek Burzum’un ilk dört albümünü sadece bir yılı aşkın kısa bir sürede kaydetti. Bunların yanı sıra, Mayhem grubuna da bass gitarcı olarak katıldı.

Varg Vikernes

Kilise yakma ve en sonunda Mayhem’in kurucusu ve gitarcısı olan Euronymous’u 1993’te katletmesinin yarattığı kötü şöhretin uyanışından sonra teslim olan Vikernes, mahkemeye çıkarıldı ve Norveç’te en uzun hapis cezası olan 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Çok kısa bir süre için Vikernes’in hücresinde gitar bulundurmasına izin veriliyordu. Ancak hücresinde gitar bulundurmasının yasaklandığı zaman, tüm rock ve metal tabanlı müziklerin kültürel açıdan yabancı ya da Aryan-olmayan temellere dayandığı için, Burzum’a, takip eden sonraki iki albüm için klavye-tabanlı ve neoklasik bir atmosfer getirdi.
Vikernes, hayranların Burzum’u hâlâ Satanizm ile bağdaştırmasından ötürü düş kırıklığı duyarak (kendisinin paganizme olan bağlılığına ve sağcı politik görüşlerine rağmen) Burzum’u 2000’in sonlarına doğru sonlandırmaya karar verdi.

Vikernes’e göre, Euronymous Deathlike Silence Productions‘ta Burzum’un albümlerini yayınlama konusunda çok beceriksiz olduğu için, Vikernes -Tolkien’in kara lisanında Kara Yüzük manasına gelen- Burznazg ismini verdiği kendi plak şirketini kurmaya karar verdi. Burznazg daha sonra 1993’te -Yunanca’da “görünecek dalga; göz şeklinde yapılmış değerli taş” anlamlarına gelen- Cymophane Records ismini aldı. Ve Vikernes, her şeyi kendi başına yapmaya başladı.

2003 yılının Ekim ayında Vikernes, bir haftasonu için hapisten izinli bir şekilde ayrıldı ve o süreçte kaçma teşebbüsünde bulundu. Ancak aynı gün polis tarafından yeni den yakalandı. Ayrıca üçüncü bir atmosferik albümün yayınlanacağına dair söylentiler başlamıştı. Yine bu planlar da Vikernes’in kaçma teşebbüsünün ardından iptal edildi. (Vikernes bu iddiaları reddetse de…)

Varg Vikernes

2009 yılının Mart ayında, Vikernes’in hapisten şartlı tahliye ile çıkarılacağı duyuruldu. 24 Mayıs 2009’da resmi olarak serbest bırakıldı.

Vikernes, Burzum’un resmi logosunda kullanılacak özgül bir yazı tipine meraklı olmadığını tekrar tekrar ifade etmiştir. Eski İngiliz Latin alfabesi logo olarak düşünülmüştür, yine de Vikernes buna yönelik bir eylemde bulunmamıştır. Sadece bir mağazada bulduğu diğer yazı tipi etiketlerinin yanına en uygun olacağını düşündüğü yazı etiketlerini toplamıştır. Ayrıca birçok röportajda Burzum’un “black metal” olarak etiket almasına meraklı olmadığını, hatta “heavy metal” kategorisine daha uygun olduğunu dile getirmiştir. Yine de kendisi müziğini “scaldic metal” ya da “scaldic music” olarak tanımlar.

2009 sonrası

2013’te Vikernes, “Back to the Shadows” isminde enstrümantal black metal türünde yeni bir parça yayınladığı Thulean Perspective adında bir YouTube kanalı oluşturdu. “Back to the Shadows” videosunun açıklamasında Burzum’un metal müziği para için yapmayı keseceğini belirtti.

Varg Vikernes

Thulean Perspective isimli bu YouTube kanalı üzerinden Varg Vikersen’in güncel olaylara bakış açısını, eski olaylar hakkındaki düşüncelerini ve yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bunun dışında Burzum Live isimli video serisinin de hayranları gayet tatmin edeceğini düşünüyorum.

2013 Temmuz’unda, Vikernes Fransa’da bir terör saldırısı planladığı şüphesiyle tutuklandı. Fransız polisinin şüphesinin nedeni Vikernes’in eşinin yerel bir mağazadan yasal yollarla dört adet av tüfeği satın almasıydı.

Vikernes’in ilk grubu 1988-89 yılları arasında şekillenmiş Uruk-Hai’dir. Yine “Uruk-hai” de Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’nden alınmış bir isim. 1990’ın ortalarında ise Vikernes Old Funeral’da çalmak için bir yıllık ara verir. Daha sonra da Immortal grubundan Abbath Doo Occulta ile kurduğu Satanel grubunda yer alır.

2018 Haziran itibarı ile, Burzum’un üç yıllık müzik üretimindeki pasifliğinin ardından, Varg Vikernes YouTube kanalında yayınladığı bir video ile uzun süren projesinin sonunda tamamlandığını ima etti.

Hiçbir kitap yoktur ki minnettar olayım,
Hiçbir soru yoktur ki yanıtlayamayayım,
Tek bir lamba bana yolu gösterir
O da Şeytan’ın gözüdür.

(Varg Vikernes, Darkthrone – Quintessence)

Ufak bir bilgi daha verelim: Norveçli black metal grubu olan Darkthrone’un Panzerfaust albümündeki Quintessence başta olmak üzere dört adet şarkının yazarı Varg Vikernes’tir.

Ayrıca Burzum’un ürettiği müziği beğeniyorsanız size şu grubu da tavsiye ederiz: Darkthrone.

Kaynaklar: metal-archives.com, Thulean Perspective YouTube kanalı

Mehmet Özgül
Mehmet Özgülhttps://ozanlarinoykuleri.com
ozanların öyküleri kurucusu. you better stop running, 'cause you know that i'm coming.

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar