Targaryen Kralları – Viserys I

Viserys Targaryen, Batıdiyar’ın beşinci kralı. Viserys Targaryen’in hükmü FS 103’te başladı ve 129’a kadar sürdü. Babası Kral Jaehaerys’ten devraldığı barışçıl yönetimi ve ferah diyarı 26 yıl boyunca sürdürdü. Tüm ejderhaların öldüğü Ejderhaların Dansı olayının temelleri de Viserys döneminde atılmıştır. Viserys ejderha sürücüsüydü ejderha yaş haddinden ölene kadar Balerion’u sürdü. Balerion’un ölümünden sonra kendine bir daha ejderha seçmedi.

Görünüşü ve Karakteri

Viserys tombul ve zevkine düşkün biriydi. Sıcakkanlı, cömert ve eğlenmeyi seven biri olarak tarif edilirdi. Cömertliği efsanevi boyutlara ulaşmıştı. Kızıl Kale onun hükmünde görkemli ve cıvıl cıvıl bir yer haline gelmişti. Sayısız baloya, festivale ve turnuvaya ev sahipliği yaptı. Sevdiklerine altın ve makam dağıtırdı. Lordları ve halkı Viserys’i severdi.

Gençliği

Babası Prens Baelon Kral Jaehaerys’ten önce ölünce halefinin kim olacağı tartışma konusu oldu. 101’deki Büyük Konsey varis olarak Baelon’un oğlu Viserys’i seçti. Viserys tahta 26 yaşında çıktı. Tahta çıkması şerefine FS 104’te Bakirehavuzu’nda bir turnuva düzenlendi.

Hükmünün İlk Yılları

Kral Viserys büyükbabası Jaehaerys’ten ağzına kadar altınla dolu bir hazine ve sağlam bir taht devraldı. Targaryen Hanesi en güçlü dönemini Viserys kralken yaşadı. Kıyamet’ten sonra Targaryenler’in ve ejderhaların en bol olduğu dönem yine bu dönemdir. Viserys tahta geçtiğinde Genç Kral diye anıldı. Sıcakkanlı doğasından dolayı halk da kendisini kral olarak görmekten mutluydu. Konseyinde Mantar isminde cüce bir soytarısı vardı.

Kraliçe Aemma Arryn ile birlikte muhteşem bir konseyleri vardı. Kral Viserys büyükbabası Bilge Jaehaerys’ten devraldığı huzuru, bolluğu ve barışı sürdürmeye kararlıydı. Daha bebekken ölen bir oğulları ve Viserys tahta geçtiğinde altı yaşında olan Rhaenyra isminde bir kızları vardı. Kız sekiz yaşındayken Viserys’in sakisi oldu ve turnuvalarda, ziyafetlerde ve balolarda hep babasının yanındaydı. Kendisine ”Diyar’ın Neşesi” denirdi.

Viserys’in erkek kardeşi Daemon Targaryen kendisini ağabeyinin varisi olarak gördüğünden Ejderhakayası Prensi ünvanını takındı. Ama ağabeyinin onu varisi yapmak gibi bir niyeti yoktu. Viserys karısının ona bir erkek evlat verip bu varis meselesini çözmesini umuyordu.

Kardeşi Daemon ve Kral Eli Otto Hightower arasında giderek artan rekabeti fark edince Daemon’u, konseyden ayırmak için Şehir Gözcüleri’nin başına getirdi. Otto Daemon’un kral olmasından korktuğu için Viserys’e varis olarak kızını seçmesini öğütledi ama Viserys karısının bir gün erkek evlat doğuracağından emin olduğu için bunu kabul etmedi. Aemma daha sonra hamile kaldı.

FS 105’te Aemma, kralın babasının adını verdiği erkek oğlu Baelon’u doğururken öldü. Baelon da bir gün sonra annesine katıldı. Kral kaybının acısını yaşarken Daemon ”bir günlüğüne varis” yeğeni hakkında eğleniyordu. Bu eğlence yaralı kralın kulağına ulaştığında kralın üzüntüsü öfkeye dönüştü. Kardeşinin yakışıksız hareketlerine cevap olsun diye kızı Rhaenyra’yı varisi ilan etti. Lordlar ve şövalyeler kızın önünde eğildi ve kızın varislik hakkını koruyacaklarına dair yemin etti. Daemon hışımla şehri terk etti. Viserys kızına konseyde bir yer hazırladı ve ona hükmetmeyi öğretmeye başladı.

İkinci Evliliği

Viserys daha otuzuna basmamıştı ki Aliüstat Runciter ona Lord Corlys Velaryon’un kızı Laena Velaryon’la evlenmesini öğütledi. Böyle bir evlilik Akıntıtaşı ve Demir Taht arasındaki buzları da eritirdi. Viserys bunun yerine Otto Hightower’ın 18 yaşındaki kızı Alicent Hightower’ı seçti.

Viserys ve Alicent FS 106’da evlendi. Kraliçe Alicent, Prenses Rhaenyra’yı yanağından öptü ve ona ”kızım” dedi.  Rhaenyra ve Alicent önceleri iyi anlaşıyordu ama bu uzun sürmedi. Prens Daemon Targaryen’in ağabeyinin evliliğini duyduğunda bu haberi getiren elçiyi neredeyse öldürene kadar kırbaçlattığı söylenir. Daemon ve Velaryonlar Akıntıtaşı’nın kontrolü için Üçlü Birlik ile savaşıyorken Viserys istifini hiç bozmadı.

FS 107’de Alicent sağlıklı bir erkek çocuk doğurdu. 109’da onu Helaena isimli bir kız takip etti ve Helaena’yı da 110’da Aemond.  Kraliçe Alicent ve Rhaenyra arasındaki dostluk da, ikisinin de diyarı kontrol etme arzusuna kapılmasıyla son buldu. Alicent ona erkek evlat vermiş olmasına rağmen Viserys’in vârisi hala Rhaenyra idi. Sör Otto buna o kadar karşı çıktı ki sonunda Viserys onu Hightower’a yolladı ve yerine yeni Kral Eli olarak Harrenhal Lordu Lyonel Strong’u getirdi.

Bu ayrılık iki farklı grup oluşturdu. Kraliçenin grubunu Alicent’e dost olan  ve oğullarının haklarını koruyan güçlü lordlardan oluşuyordu. Bu insanlara karşı ise Rhaenyra’yı destekleyenler vardı.

FS 111’de Viserys ve Alicent’in evliliklerinin beşinci yılını kutlamak için bir turnuva düzenlendi. Kraliçe yeşil bir elbise giyerken prensesin Targaryen renkleri olan siyah ve kırmızıyı tercih etmesi, bu iki gruptan bahsederken bir gruba ”yeşiller” diğer gruba ise ”siyahlar” denmesine sebep oldu.

Turnuva aynı zamanda Daemon’un da dönüşüne ev sahipliği yaptı. Daemon Basamaktaşı’nda savaşırken elde ettiği tacını barışmak için ağabeyine uzattı ve ağabeyinin önünde diz çöktü fakat altı ay sonra tekrar sürgün edildi. Aliüstat Runciter iki kardeşin sadece kavga ettiğini söylese de söylentiler Daemon’un Rhaenyra’nın bekaretiğini aldığını, Lyonel Strong’un Viserys’e bu ihanetin cezasının ölüm olduğunu söylediğini anlatır. Rahip Eustace akraba katlinin ne kadar kötü bir şey olduğunu Viserys’e anlatınca, Daemon idam yerine sürgün edildi.

Viserys kavgadan nefret ederdi ve yeşiller ile siyahlar arasındaki gerginliği azaltmak için birçok girişimde bulundu. Karısını ve karısını eşit derecede seviyordu ancak bu iki grup birbirini ancak emredildiğinde seviyordu. Bu yüzden Viserys hüküm sürdükçe Yedi Krallık’ta barış da devam ediyordu.

FS 113’te Viserys kızı Rhaenyra’nın evlilik vaktinin geldiğine karar verdi. Kraliçe Alicent prenses Rhaenyra’yı kendi oğlu Aegon ile evlendirmek istedi. Böylece Aegon bir gün kral olabilecekti. Ama Aegon Rhaenyra’dan on yaş küçük olduğundan ve ikisi çok iyi geçinemediklerinden Viserys bu öneriyi görmezden geldi. Kral ve konseyi Rhaenyra ile evlenmesi için Laenor Velaryon’da karar kıldı, böylece Demir Taht ve Akıntıtaşı arasındaki buzlar da eriyecekti. FS 114’te Rhaenyra ile Laenor evlendi. Evliliğin tamamına erip ermediği ise Laenor’un zamanının çoğunu Rhaenyra’dan ayrı Akıntıtaşı’nda geçirmesinden dolayı şüpheli. Aynı yılın sonlarına doğru Rhaenyra’nın ilk oğlu Jacaerys Velaryon’u doğurdu. Çocuğun babasının Laenor değil Rhaenyra’nın Ejderhakayası’nda onunla birlikte kalan yeminli kalkanı Harwin Strong olduğu söylentileri vardır.

Yine aynı yıl Kraliçe Alicent üçüncü oğlu Daeron’a doğum yaptı. Viserys Jacaerys ve Daeron’u sütkardeş olmaları böylece aradaki düşmanlığı eritmeleri için aynı sütanneye verdi. Rhaenyra babasına iki torun daha verdi. FS 115’te Lucerys Velaryon ve 117’de Joffrey Velaryon… Çocuklar Valyria genlerinin aksine basık burun, kahverengi saç ve kahverengi gözlerle doğdu. Bu yüzden söylentiler yine çocuklarının babasının Harwin Strong olduğunu anlatır.

Prens Daemon ve karısı Laena Velaryon’un da Baela ve Rhaena adında ikiz kızları oldu. Viserys ve Daemon kralın lûtfuyla bir kez daha bir araya geldi. Viserys, Jacaerys ve Lucerys’i Baela ve Rhaena ile nişanladı. Ama bu Daemon’un davranışlarını yine de Viserys’in istediği gibi düzeltmedi.

Hükmünün Son Yılları

FS 120 yılı gerçekleşen kazalar ve ölümler yüzünden Kızıl Yaz Yılı olarak anıldı.

Daemon’un eşi Laena Velaryon doğum yaparken öldü. Cenazesinde Rhaenyra’nın oğulları Strong piçi olmakla suçlanınca Aemond Targaryen ile kavga ettiler. Lucerys, Jacaerys’i bir bıçakla savununca Aemond bir gözünü kaybetti. Rhaenyra ve Alicent’in ailelerinden gelen sahte özürlere Viserys dışında kimse kanmadı. Viserys bundan sonra Strong söylentisini yayanların dillerini kaybedeceklerini ilan etti ve Harwin Strong’a Ejderhakayasından ayrılıp Harrenhal’a gitmesini emretti. Daha sonra Harrenhal’da çıkan bir yangında Harwin ve babası Lyonel hayatlarını kaybettiler. Bazıları ateşin kaynağının Harrenhal’ın laneti olduğunu söylerken bazılar Daemon’u, Lord Corlys Velaryon’u, Harwin’in genç kardeşi Larys Strongu, hatta Viserys’i suçladı. Viserys, Otto Hightower’ı yeniden El ilan etti.

Aynı yıl Rhaenyra’nın kocası Laenor Velaryon, eşlikçileri ile -bazı söylentilere göre aşığı- Sör Qarl Correy arasında çıkan bir kavgada öldü. Rhaenyra ile Daemon Viserys’in haberi olmadan evlenince diyar bir kez daha şok geçirdi. Laena ve Laenor’un ölümlerinin üzerinden daha altı ay bile geçmemişti. Aynı yılın sonlarında Daemon ve Rhaenyra’nın ilk erkek çocukları Genç Aegon doğdu. FS 122’de Rhaenyra’nın babasının ismini verdiği Viserys doğdu.

Rhaenyra ve Alicent’in çocukları arasındaki zorunlu yakınlık yeşiller ve siyahlar arasındaki gerilimi daha da artırdı. Çocuklar ve torunlar ejderha binicileri oldular. Hatta konseyin ziyaretçileri bir grubun ejderhalarının diğer grubun ejderhalarına sataştığına ve ateş tükürdüğüne şahit oldular.

FS 127’de Rhaenyra, en büyük ikinci oğlu Lucerys’in Akıntıtaşı’nı miras olarak alması gerektiğini savundu. Velaryonlar’dan bazıları çocuğun Strong piçi olduğuna inandıklarından Akıntıtaşı’nda hakkı olduğunu kabul etmediler ve Demir Taht’ı protesto ettiler. Viserys onları çok sakin bir şekilde dinledi. Dillerinin kesilmesini emrettikten hemen sonra kaydı elini Demir Taht’ta kemiğine kadar kesti. Enfeksiyon kapınca ateşi yükseldi, ancak elinin iki parmağı Aliüstat Gerardys tarafından kesilince iyileşebildi. Bir daha da Demir Taht’a oturmadı.

Viserys FS 129 yılının üçüncü ayının üçüncü gecesinde, Kızıl Kale’de uyurken öldü. Viserys varisi olarak ilk karısı Aemma Arryn’den olma kızı Rhaenyra’yı seçmişti ama Kralmuhafızları Kumandanı Sör Criston Cole, Rhaenyra yerine İkinci Aegon’u taçlandırdı. Bu da İkinci Aegon ve Rhaenyra arasında Ejderhaların Dansı olarak anılacak bir iç savaş başlattı.

 

Furkan Bilal Çimşir
Furkan Bilal Çimşir
birth-->early life-->depression-->internet obsession-->rise&fall

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar