“WITCHER” Nedir? The Witcher Evrenine Giriş…

Witcher evreni karmaşık fakat bir o kadar da büyüleyici bir evren. Bu evreni tam olarak anlayıp güzelliklerini keşfedebilmek için biraz çaba sarf etmek ve sıra sıra gitmek gerekiyor. Şimdi biraz bu sıradan bahsedelim. Öncelikle evrenin yaratıcısı,Polonyalı Tolkien veya GRRM diyebileceğimiz Andrzej Sapkowski bu evreni anlatan tam 7 kitap yazmış. Evrene tam olarak hakim olmak için bu kitapların hepsini okumak gerekiyor. Malumunuz bu kitaplar 1. oyundan öncesinde geçen şeyleri anlatıyor. Oyunlardaki referansları,anlatılan olayları,dünyayı ve karakterleri en iyi şekilde anlayabilmek için okumanızda fayda var.

Kitaplar ve oyunlar dışında ”Hexer” adı altında çıkan 2001 yapımı bir film ve 2002 yapımı bir dizi de bulunmakta fakat evrene hakim olmak için bunlara girişmeniz gerektiğini hiç sanmıyorum. Ayrıca yakında Netflix tarafından yapımı üstlenmiş bir Witcher dizisi çıkacak. Kaliteli olacak gibi sonuçta Netflix imzası olacak,izlemenizi tavsiye ederim.

Kitapların kronolojik sıralaması şu şekilde:

  • The Last Wish
  • Sword of Destiny
  • Blood of Elves
  • Time of Contempt
  • Baptism of Fire
  • The Tower of Swallows
  • Lady of the Lake

Maalesef şu anda bu kitapların ilk ikisi Türkçe’ye çevirilmiş durumda ve Pegasus Yayınları tarafından çevirilmeye devam ediliyor. Eğer iyi bir İngilizceniz var ise(kitapların dili biraz ağır) okumanızı tavsiye ediyorum. Kitapları benim yaptığım gibi Amazon vb. sitelerden bulabilirsiniz.Kitap kısmını geçtiğimize göre oyunlardan bahsedelim biraz da. İlk oyunumuz son kitaptan sonrasını anlatıyor. Serinin 3. ve son oyununda ise Geralt’ın hikayesi sonlanıyor. Genelde bu evrene başlayan çoğu kişi oyunları oynuyor fakat bunun hikayeyi anlamak adına bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum. Çünkü ben de üç oyunu sırası ile oynadıktan sonra kitapları okudum ve anlamakta zorluk çekmedim.Şimdi sırası ile biraz oyunlardan bahsedeyim.

İlk oyunumuzda Geralt’ın hafıza kaybından hemen sonra yaşadıkları anlatılıyor. Oyunun grafikleri çıkış yılına göre iyi fakat mekanikler çoğu kişi tarafından eleştiriliyor. Oyunda diğer oyunlar gibi bir açık dünya ve özgürlük olmamasına rağmen,o an bulunduğumuz görevin bizi getirdiği bölgede özgürce gezip yan görev vb. şeyler yapabiliyoruz.

İkinci oyunumuzun mekanikleri ve grafikleri 1. oyuna göre çok daha iyi. Hatta mekaniklerde sanki 3. oyunun temeli atılmış gibi. Açık dünya olarak 1. oyundan pek farkı yok. Kitapları okuyan biri olarak bana göre en güzel hikayenin bu oyunda olduğunu söyleyebilirim.

Üçüncü oyunumuza gelirsek,oyunu duymayan kalmamıştır zaten. Duyurulduğundan beri bir çok ödül kazanan oyunumuzun grafikleri ve müzikleri mükemmel ötesi. Açık dünyası devasa ve gezip keşfetmeniz için sınırsız bir özgürlük tanınmış. Hikayesine derinden giremiyorum çünkü yanlışlıkla spoiler vermekten korkuyorum. Sadece oynayın ve yaşayın.

Evreni anlamak için atmanız gereken adımları anlattıktan sonra sanırım evrenin içeriğinden bahsetme zamanı gelmiştir. Evrenin asıl olayı olan Kürelerin Birleşimi‘nden bahsedelim. Oyunun geçtiği tarihten tam 1500 yıl önce yaşanan bu olaydan öncesinde dünyada elfler, cüceler ve orman perileri barınmaktaydı. Olaydan sonrasında ise dünyaya seride bolca göreceğimiz yaratıklar ve insanlar katıldı.İnsanlar Birleşimden sonra geldikleri bu dünyadaki İlkel Kaos’un gücünü kullanırlar ve bu olayla birlikte ilk büyücüler ortaya çıkar. İnsanlar gayet normal bir şekilde bu dünyada hayatta kalma çabasında oldukları için dünyayı işgal etmeye başlarlar. En sonunda Kadim Irklar (elfler, cüceler, periler) insanlara karşı dayanamayıp teslim olurlar ve seride yine bol bol karşımıza çıkacak olan krallıklar kurulur. Fakat insanların dert etmesi gereken bir şey daha vardır:kendileriyle birlikte bu dünyaya katılan yaratıklar. Büyücüler yaratık sorunuyla ilgilenmeleri için ilk Witcher’ları yaratır.

İşte şimdi sıra geldi serinin adı olan Witcher kelimesinin tam olarak ne olduğuna. Farklı yerlerde Türkçe karşılığı efsunger veya cadıeril olarak çevrilen bu kelimeyi ben Witcher olarak kullanmayı tercih ediyorum.Witcher’lar çocuk yaşta alınıp çeşitli testlere ve eğitimlere tabi tutulan,çeşitli büyüleri ve her türlü silahı kullanması için eğitilen,kısacası bir ölüm makinesine çevrilen kişilerdir. Para karşılığında canavar sorunları ile ilgilenirler. Witcher olmak için yapılan 3 adet test vardır. Bu testlere de seri boyunca rastlayacaksınız.

 

Biraz da Witcher’ların başlıca özelliklerinden bahsedelim:

1. Kedi gözlerine benzer gözleri vardır. Bu gözler sayesinde karanlıkta daha iyi görürler. Yukarıda da bahsettiğim gibi oyunda ve kitaplarda Witcher’lar kedi iksiri adı verilen iksirle gece görüşlerini arttırırlar fakat iksir olmadan da normal bir insandan daha iyi görürler.

2. Bütün Witcher’lar mutasyonlar sonucu kısır olurlar. Kısır olmayı nasıl avantaj haline çevirdiklerini seri boyunca göreceksiniz zaten 🙂

3. Bütün Witcher’lar hastalıklara karşı dirençlidir.

4. Çok iyi bağışıklık sistemleri vardır. Küçük bir miktarının içilmesiyle normal bir insanı öldürebilecek iksirlerden bolca içebilirler.

5. Çok iyi eğitilmiş bir insan savaşçıdan bile daha hızlı ve dayanıklılardır. Ayrıca refleksleri çok hızlıdır.

6. Witcher’ların yaraları normal insanlardan çok daha hızlı iyileşir.

7. Witcher’lar normal bir insandan çok daha uzun yaşar.

Örnek olarak seride bol bol gördüğümüz,Geralt’a adeta babalık yapan Vesemir’in yüzyıllarca yaşamış olduğu bilinmektedir fakat kendisi orta yaşlı bir insan gibi görünmektedir.

8. Witcher’ların basit fakat çok işe yarayan büyü işaretleri vardır. Bunları gerek kitaplarda gerek oyunda bol bol görür ve kullanırsınız.

Kitaplardaki ve oyunlardaki baş karakterimiz olan Rivia’lı Geralt da bir Witcher’dır. Oyunun hikayesi dışında canavar kontratları alarak mesleğimizi de yerine getirip vatan görevimizi yerine getirebiliyoruz.

Umarım evreni düzgün bir şekilde anlatabilmiş ve sizi bu mükemmel evreni keşfetmeye teşvik edebilmişimdir. Bir daha yazılarımızda görüşmek üzere, Va Fail!

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar

3 YORUMLAR