Yüksek Bahçe’nin Kısa Tarihi

Yüksek Bahçe, Fetih’ten önce Gardener Hanesi’nin yerleşkesiydi. Ancak Fatih Aegon Westeros fethini başlattığında Gardener Hanesi’nin Lordu ve Menzil Kralı  Mern IX Gardener ve Kaya Kralı Kralı Loren I Lannister  ile güçlerini birleştirdi. İki ordunun yaklaşık büyüklüğü elli beş bindi, bunların neredeysen beş bini atlı askerlerden oluşuyordu. Aegon bu sayının neredeyse beşte birine sahipti, çoğu da bir önceki savaşlardan zorla ele geçirilen adamlardı. Bakire Havuzu’ndan Lord Jon Mooton, Targaryen’lere kendi isteği ile katılan ilk lordlardan biriydi ve Targaryen ordusunu o yönetiyordu.

İki ordu Karasu nehrinin güneyindeki açık arazide karşılaştı, Altınyol nehrinin daha sonraki zamanlar da akacağı bölgede. Alan o gün oldukça kuruydu. Müttefiklerden oluşan ordu Targaryen hatlarını delmek için saldırıya başladı. Savaşa neredeyse yarı oranında daha fazla adam getirdiği için, komuta Kral Mern’deydi. Menzil-Batı Toprakları ordusunu yönetme onuru onun olmalıydı ve saldırıyı bizzat oğulları ile birlikte yönetti. İki ordununda birleşmesiyle ortaya büyük bir savaş çıktı, Targaryen hatları yarılmıştı fakat Aegon ve kız kardeşlerinin ejderhaları vardı. Aegon ilk defa üç ejderhasını aynı anda savaş alanına sürdü. Ejderhalar her tarafa ateşler saçmaya başladı, Mooten’ın ordusu daha avantajlı bir tepede savaşıyordu, Gardener-Lannister orduları ise rüzgara karşı hareket ediyordu.

Ejderhalar, Gardener-Lannister ordusunda dört bin askeri yakarak öldürdü, bunların arasında Kral Mern’in ta kendisi ve tüm oğulları, kardeşleri ve kuzenleri de vardı. Yaklaşık bin asker çıkan mücadeledeki kılıç ve mızrak darbeleri ile öldürüldü, on bin kadar askerde de ciddi derece yanıklar oluştu. Targaryen’ler ise neredeyse 100 asker kaybetmiş, Visenya omuzundan ok ile vurulmuştu. Kral Mern’in bir yeğeni o gün hayatta kalmayı başarmıştı, fakat o da sonraki günlerde vücudunda oluşan yanıklardan dolayı vefat etti. O öldüğünde, Gardener Hanesi’de onunla birlikte yok oldu.

Savaş daha sonralardan Ateş Tarlası savaşı olarak adlandırıldı. İlk defa üç Targaryen ejderhası da bir savaşta aynı anda mücadele etmişti. Vhaghar, Meraxes ve Balerion, neredeyse dört bin askeri yakarak öldürmüştü. Müttefik ordusu darmadağın olmuş, Aegon I galip gelmişti.

Gardener Hanesinin yok olmasıyla birlikte Aegon Yüksek Bahçeye geldi o sırada Yüksek Bahçe’nin kahyası olan Harlen Tyrell hemen teslim olmuş ve kaleyi Aegon’a teslim etmiştir.

Bu yüzden Aegon ona kaleyi vermiş ve Tyrelleri Menzil’in Azam Lordu yapmıştır. Ancak bu hareket Florent’ler, Rowan’lar ve Oakheart’lar tarafından eleştirilmiş, kendileri ile Gardener Hanesi’nin arasında kan bağı olduğunu iddia etmiş ve Yüksek Bahçe’de hak iddialarını günümüze dek sürdürmüşlerdir.

 

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar