Targaryen Kralları – Zalim Maegor

Maegor I

 

Bu İsimle Anılan İlk Kral Maegor, kardeşi Aenys’in FS 42’deki ani ölümünden sonra tahta geçti. Kendisi Zalim Maegor olarak anılırdı ve ondan daha zalim bir kral tahta çıkmadığından bu ismi fazlasıyla hak etmişti. Hükmü kanla başladığı gibi yine kanla bitti. Hikayeler bize savaşlardan hoşlandığını söyler. Ama açıktır ki onun en sevdiği şey şiddetti. Hangi şeytanın onu büyülediğini kimse söyleyemez. Bugün bile bazıları hükmünün kısa geçmesine şükrediyor. Daha uzun yıllar tahtta kalsaydı kim bilir kaç soylu hane sırf Maegor sevmiyor diye yok olup giderdi?

Aenys yakılır yakılmaz, Visenya Vhagar’a bindi ve Pentos’a, sürgündeki oğlu Maegor’u geri çağırmaya gitti. Maegor, Balerion’la birlikte Dar Deniz’i geçti ve Ejderhakayası’nda babasının taktığı Valyria çeliğinden olan tacı giydi.

Aliüstat Gawen, taç giymesi gerekenin yasalar gereği Aenys’in en büyük oğlu Aegon olduğunu iddia ederek buna karşı çıktı. Maegor’un cevabı, üstadı hain ilan edip, kılıcı Karaalev ile üstadın kellesini tek darbeyle almak oldu. Bu olaydan sonra çok az insan Aegon’un tahttaki hakkını savunmaya cürret etti. Kuzgunlar, sadık destekçilerine adil davranacak, karşı gelenlere ise yıkım getirecek yeni bir kralın taçlandırıldığını yazan mesajlarla havalandı.

Maegor’un düşmanları arasında en önemlileri İnanç Militanları’ydı. Militanlar’la olan mücadelesi hükmünü zora sokuyordu. Militanlar Anıt Sept’i ve hala inşaat halinde olan Kızıl Kale’yi ele geçirmişti. Maegor, Balerion’u korkusuzca Visenya Tepesi’ne uçurdu ve Targaryenler’in kırmızı ejderhalı bayrağını yeniden yükseltti. Binlerce adam ona katıldı.

Daha sonra Visenya, Maegor’un hükmüne karşı gelenlere meydan okudu. Savaşçı’nın Oğulları’nın kaptanı bu meydan okumayı kabul etti. Dindar Damon diye anılan Sör Damon Morrigen, eski bir Yedi İnancı geleneğine göre yapılacak olan bir duruşmayı kabul etti. Damon ve altı adamı, kral ve altı adamına karşıydı. Bahiste krallığın ta kendi vardı. Tek bildiğimiz kralın hayatta kalan son savaşçı olduğu. Kral son Savaşçı’nın Oğlu düştükten hemen sonra kafasına çok sert bir dabe aldı ve bayıldı.

Maegor 27 gün boyunca bilinçsiz bir şekilde yattı. 28. günde Kraliçe Alys, Pentos’tan, Kule’den Tyanna diye anılan Pentoslu güzel bir kadınla geldi.  Bazıları bu kadının sürgündeyken Maegor’un metresi olduğunu iddia etti, bazıları da Kraliçe Alys’in metresi olduğunu… Dul Kraliçe daha sonra kralın tüm bakımını Tyanna’nın ellerind bıraktı. Kralın destekçilerinden bazıları bunu onaylamadı.

Savaşçı’nın Oğulları ile olan duruşmadan sonrali otuzuncu günde, kral günışığıyla birlikte ayağa kalktı ve surlara doğru yürüdü. Binlerce insan kralı coşkuyla karşıladı. Sabah duası için Anıt Sept’te olan yüzlerce Savaşçı’nın Oğlu hariç. Maegor ejderhasına atladı ve Aegon Tepesi’nden Rhaenys Tepesi’ne uçtu ve Kara Dehşet’in alevini serbest bıraktı. Anıt Sept tutuşunca bazı insanlar kaçmaya çalıştı ama Maegor’un önceden hazır ettiği okçular be mızraklılar tarafından öldürüldü. Yananların ve ölenlerin seslerinin şehir boyunca yankılandığı, şehrin üzerine 7 gün boyunca bir kefenin örtüldüğü söylenir.

Ama bu Maegor’un İnanç Militanları’na karşı olan savaşını sadece başlangıcıydı. Yüce Septon Maegor’un hükmünd karşı çıkmaya, Maegor’da gittikçe daha fazla lordu kendi yanına toplamaya devam etti. Fakir Dostlar’ın Taşköprü’deki mücadelede kitleler halinde öldüğü ve Mander’ın kızıl renkte aktığı söylenir. Bu olaydan sonra köprünün ve araziye hakim olan kalenin ismi Acıköprü olarak değiştirildi.

Bu mücadeleden daha büyüğü Karasu’nun Büyük Çatal bölümünde gerçekleşti. 13 bin İnanç Militanı, Savaşçı’nın Oğulları’ndan yüzlerce şövalye, Nehir Toprakları’ndan ve Batı’dan yüzlerce asi lord krala karşı savaştı. Akşam vaktine kadar süren çok vahşi bir mücadeleydi ama sonuç Kral Maegor için kesin bir zaferdi.  Kral, Balerion’un sırtında savaşa gitti. Ejderhanın alevleri yüzünden yağmurun buharlaştığı söylenir.

İnanç, Maegor’un en büyük düşmanı olmaya devam etti. Yüce Septon’un FS 44’teki gizemli ölümünün ardından gelen yeni Yüce Septon Yıldızlar ve Kılıçlar’ı terhis ettiyse bile bu yeterli olmadı.

Maegor birçok evlilik yaptı ama hiçbirinden varisi olmadı. Doğurganlığı kanıtlanmış dul kadınlarla evlendi ama bu kadınlardan doğanlar insandna çok yaratıktı. Gözü, uzuvları olmayan ya da hem erkek hem kadın uzuvlarına sahip olan canavarlar… Bazıları bu yaratıkların, Maegor’un miras bıraktığı deliliğin başlangıcı olduğunu söyler.

Kızıl Kale’nin inşaası Kral Aegon zamanında başlamış, Aenys’in hükmünde devam etmişti ancak Kale’nin son halini Maegor görebilmişti. Babasının planlarını değiştirerek Kızıl Kale’yi çevreleyen başka bir kale daha inşa ettirdi. Kendisi aynı zamanda Kızıl Kale’nin içine tuzaklar, sahte duvarlar ve gizli kapıların inşasnı emreden ilk kraldı. Varisten yoksunluğu kalenin inşaasını izlemek yanında bir hiçti. Bu yüzden Lord Harroway’i El ilan etti ve kendisi kalenin tamamlanışını izlerken, diyarı El’inin yönetimine bıraktı.

Fakat Maegor bu muhteşem başarıyı korkunç bir sonla bitirerek zalimliğini yine kanıtladı. Kale tamamlanınca kral bir ziyafet tertip etti ve inşaatta çalışan ustaları ve lonca üstadlarını davet etti. 3 gün sonra bütün hepsini katletti, böylece kalenin sırlarını bilen tek kişi Maegor oldu.

Sonunda, ailesi buna bir son vermek istedi. FS 43’te yeğeni Aegon krala karşı ayaklandı. Tanrıların Gözü Altındaki Savaş’ta Aegon, ejderhası Çabukgümüş’le beraber öldü. Geriye kardeşi ve karısı Rhaena ile ikiz kızlarını bıraktı.

FS 45’in sonlarına doğru, kral Militanlar’a karşı yeni bir sefer başlattı. O zamandan kalan kayıtlara göre ertesi yıl kral, ganimet olduğunu söylediği iki bin kafatasıyla döndü. Fakat çoğu insan bunların yanlış zamanda yanlış yerde olan masum halka ait olduğunu düşündü. Diyar, günden güne krala sırtını dönmeye başladı.

FS 44’te Dul Kraliçe Visenya öldü. Visenya doğumundan beri Maeger’un en büyük destekçisi ve müttefiki olmuştu. Visenya’nın ölümünden sonra çıkan karışıklıkta Aenys’in dulu Kraliçe Alyssa, Visenya’nın kılıcı Kara Kızkardeş’le birlikte Ejderhakayası’ndan kaçtı. Aenys ve Alyssa’nın Aegon’dan sonraki en büyük oğlu Viserys, Kızıl Kale’de kralın yaveriydi. Annesinin kaçışı oğluna yaramadı. Viserys Kule’den Tyanna tarafından sorgulanışından dokuz gün sonra öldü. Kral, Viserys’in bedenini çerçöpmüş gibi iki hafta boyunca annesini oğlunun bedenini almaya gelmesi umuduyla kalenin avlusunda bekletti. Alyssa oğlunun cesedini almaya gelmedi. Viserys öldüğünde 15 yaşındaydı.

FS 48’de Septon Moon ve Tepeler’in Kızıl Köpeği olarak bilinen Sör Joffrey Dogget, Fakir Dostlar’ı krala karşı birleştirdi. Nehirova da onlara katıldı. Kraliyet donanmasının başı olan Daemon Velaryon ve diğer büyük haneler de isyancılarla birleşti. Maegor’un zalim hükmü daha fazla devam edemezdi ve diyar buna bir son vermek için ayaklandı. Bütün herkesi birleştiren, Aenys ve Alyssa’nın hayatta kalan son oğulları 14 yaşındaki  Jaehaerys’ti. Jaehaerys’i, Diyar’ın Koruyucusu Kral Eli ilan ettiği Fırtına Burnu lordu destekliyordu. Maegor’un, Aegon’un ölümünden sonra evlendiği Kraliçe Rhaena, kardeşinin ayaklandığını duyunca ejderhası Rüyaateşi ile birlikte havalandı. Kral ve karısı uyurken Karaalev’i çaldı. Kralmuhafızları’ndan  ikisi bile Maegor’u terk edip Jaehaerys’e katıldı.

Maegor’un bunlara tepkisi yavaş ve karışık oldu. Görünen o ki bu ihanetler onu tıpkı Aenys gibi zayıflatmıştı. Kral sancaktarlarını çağırdı ama gelenler Kral’ın Şehri etrafındaki küçük lordlardı. Gece geç saatlerde -ki bu saatlere kurt saati denir- lordları ve konseyi kralı yalnız bıraktı. Ertesi sabah kral tahtta ölü bulundu. Kıyafetleri kan içindeydi ve tahttaki kılıçlar bileklerini kesmişti.

Böyle oldu Zalim Maegor’un sonu. Nasıl öldüğü hala tartışma konusu. Bazıları kralın taht tarafından öldürüldüğünü, bazıları kralın elinden kaçan ve Kızıl Kale’nin sırlarını bilen birinin bazıları ise kendi muhafızlarının kralı öldürdüğünü söyler. Hatta kralın yenilmektense intihar etmeyi seçtiği de söylenir.  Gerçek her neyse, Maegor’un hükmünün sonu, geçen altı yılda kendisinin diyara getirdiği gibi kanla oldu. Ama yeğeninin hükmü açılan yaraları onaracaktı.

Furkan Bilal Çimşir
Furkan Bilal Çimşir
birth-->early life-->depression-->internet obsession-->rise&fall

Bunlara göz atmadan geçmeyin:

İlgili Yazılar